Janovice nad Úhlavou
Náměstí 59-60, 340 21 Janovice nad Úhlavou, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Táta se rozloučil a odešel do Německa

Dostupné v: English | Česky

Železná opona silně ovlivnila životy emigrantů a tzv. kopečkářů, lidí, kteří byli zadrženi při pokusu o ilegální přechod hranic a uvězněni. Někdy se však zapomíná na osudy dalších „obětí“ – rodin emigrantů, které zůstaly v socialistickém Československu. Aloisie Pauerová se narodila v roce 1946. Když jí byly dva roky, její otec Miroslav Suchan, drogista v západočeském městečku Janovice nad Úhlavou, utekl do západního Německa a dále do Brazílie, kde v roce 1958 tragicky zahynul. Lojziččina matka byla v roce 1950 zatčena Státní bezpečností a odsouzena k roku vězení a vysoké pokutě kvůli zadrženému dopisu, ve kterém psala manželovi, že jsou děti v pořádku. Po komunistickém převratu se k emigraci uchýlil i Lojziččin strýc a teta strávila 11 let v kriminálu za protistátní činnost. O Aloisii, její dva sourozence a dva bratrance se starali prarodiče, kteří museli v pokročilém věku intenzivně pracovat, aby děti uživili. Rodina trpěla bídou, někdy nebyly prostředky ani na jídlo.

Aloisie Pauerová, rozená Suchanová

Aloisie Pauerová, rozená Suchanová

Po těžkém dětství se Aloisie brzy vdala a založila si vlastní domácnost. Nedokončila studium gymnázia, pracovala v mlékárně. Poté byla zaměstnána v továrně Okula v Nýrsku, kde vystudovala večerní průmyslovou školu strojní, a na železnici. V současnosti je aktivní v Konfederaci politických vězňů v Klatovech.

Janovice nad Úhlavou

Dostupné v: English | Česky

Městečko leží v sousedství Klatov, ve 20. století proslulo především jako sídlo armády, nacházely se zde jedny z největších a nejmodernějších kasáren v České republice. Vojáci město opustili až v roce 2004.

Janovice nad Úhlavou

Na tomto místě

Táta se rozloučil a odešel do Německa

Táta se rozloučil a odešel do Německa

Aloisie Pauerová, rozená S…
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.