Nýrsko, Československých legií 432
výcvikový tábor Pohraniční stráže · Československých legií 432, 340 22 Nýrsko, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Výcvik pohraničníků

Dostupné v: English | Česky

Dalibor Plšek nastoupil v roce 1958 základní vojenskou službu. Ze svého rodiště ve Zlíně byl povolán k brigádě Pohraniční stráže Sušice. Před vlastní službou absolvoval náročný výcvik v Nýrsku. Vojáci běhali každé ráno desetikilometrové rozcvičky na nedaleký kopec Pajrek, chodili padesátikilometrové „pochoďáky“, učili se dobře střílet. Připravovali se na pohraniční službu v divoké šumavské přírodě.

Dalibor Plšek

Dalibor Plšek

Narodil se 4. října 1939 ve Zlíně. Vyučil se vrtačem naftových a plynových sond. Od roku 1958 sloužil v Pohraniční stráži. Absolvoval poddůstojnickou školu v Lipové u Šluknova a Vojenské učiliště Pohraniční a Vnitřní stráže v Bruntále. Poté působil u 9. brigády Pohraniční stráže v Domažlicích, prošel několika pohraničními rotami - Lesní Louka, Bystřice, Maxov, dělal také proviantního důstojníka u brigády v Domažlicích. Po propuštění z Pohraniční stráže pracoval jako řidič v n. p. Zelenina Plzeň a od roku 1980 jako bezpečnostní referent v Okresním ústavu národního zdraví v Domažlicích. V roce 1990 znovu nastoupil k Pohraniční stráži (transformováno na Útvar ochrany hranic), na velitelství v Domažlicích zastával funkci zástupce pro sociální a personální záležitosti a tiskového mluvčího. Po zrušení Pohraniční stráže přešel v roce 1992 k cizinecké policii. V roce 2000 odešel do důchodu.

Nýrsko, Československých legií 432

Dostupné v: English | Česky

Na okraji Nýrska se od 50. let nacházelo výcvikové středisko Pohraniční stáže. Nejprve patřilo 7. brigádě v Sušici a v roce 1962 přešlo pod působnost 9. brigády v Domažlicích. Po roce 1990 byl areál využíván jako středisko pro uprchlíky z bývalé Jugoslávie. V současnosti patří městu, sídlí zde zdravotnické zařízení.

Nýrsko, Československých legií 432

Na tomto místě

Výcvik pohraničníků

Výcvik pohraničníků

Dalibor Plšek
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.