Spálenec
bývalá rota Pohraniční stráže · 190, Česká Kubice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Omylem překročil státní hranici

Dostupné v: English | Česky

Přes železnou oponu nepřecházeli jen agenti-chodci a političtí emigranti. Bývalý pohraničník Dalibor Plšek vzpomíná, jak v roce 1968 vojáci zadrželi staršího pána, Němce. Senior viděl požár ve Spálenci na české straně a šel se podívat, jestli nehoří les. Přitom ale nechtěně překročil hranici. Hlídka ho zajistila a po vyjasnění situace byl oficiálně vrácen do Německa.

Dalibor Plšek

Dalibor Plšek

Narodil se 4. října 1939 ve Zlíně. Vyučil se vrtačem naftových a plynových sond. Od roku 1958 sloužil v Pohraniční stráži. Absolvoval poddůstojnickou školu v Lipové u Šluknova a Vojenské učiliště Pohraniční a Vnitřní stráže v Bruntále. Poté působil u 9. brigády Pohraniční stráže v Domažlicích, prošel několika pohraničními rotami - Lesní Louka, Bystřice, Maxov, dělal také proviantního důstojníka u brigády v Domažlicích. Po propuštění z Pohraniční stráže pracoval jako řidič v n. p. Zelenina Plzeň a od roku 1980 jako bezpečnostní referent v Okresním ústavu národního zdraví v Domažlicích. V roce 1990 znovu nastoupil k Pohraniční stráži (transformováno na Útvar ochrany hranic), na velitelství v Domažlicích zastával funkci zástupce pro sociální a personální záležitosti a tiskového mluvčího. Po zrušení Pohraniční stráže přešel v roce 1992 k cizinecké policii. V roce 2000 odešel do důchodu.

Spálenec

Dostupné v: English | Česky

Ve Spálenci sídlila v 50. letech 17. rota 9. brigády Pohraniční stráže Poběžovice.

Spálenec

Na tomto místě

Frajer Nevečeřal

Frajer Nevečeřal

Jiří Minařík
Omylem překročil státní hranici

Omylem překročil státní hranici

Dalibor Plšek
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.