Krapice, Kammerdorf
silnice z Františkových Lázní do Libé · 21320, 350 02 Libá, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Tatínek zemřel kvůli udavači

Dostupné v: English | Česky

Otec Blaženy Baborové, Jan Anděl, bojoval za druhé světové války v československé zahraniční armádě ve Francii a Velké Británii. V roce 1945 se stal národním správcem hotelu ve Františkových Lázních. Po únoru 1948 se nemohl smířit s vítězstvím komunistů. Převáděl lidi přes hranice do Německa a rozhodl se, že také emigruje. Dne 11. dubna 1948 převáděl velkou skupinu svých známých, včetně vlastní rodiny. Lidé se setkali u Labutího jezírka ve Františkových Lázních asi ve 22 hodin a společně postupovali kolem koupaliště Jadran a dále lesní cestou mezi rybníky. Když vyšli z lesa, měli přejít silnici a kolem vesnice Libá projít do Německa. Někdo je však udal. Na silnici čekali příslušníci Sboru národní bezpečnosti, kteří uprchlíky zadrželi. Jan se dostal s jedním z pohraničníků do konfliktu a druhý policista ho zastřelil.

Blažena Baborová, rozená Andělová

Blažena Baborová, rozená Andělová

Narodila se 7. února 1935 nedaleko Nitry na Slovensku. Vyučila se hodinářkou v Novém Městě nad Metují. Pracovala jako prodavačka v klenotnictví v Aši a Chebu, později jako účetní v lázeňském středisku ve Františkových Lázních. V roce 1990 odešla do důchodu.

Krapice, Kammerdorf

Dostupné v: English | Česky

Malá vesnice v současnosti patří k Františkovým Lázním. V jejím okolí se nachází řada rybníků. Mezi nimi vedly převaděčské stezky ke státní hranici. Chodil tudy také Jan Anděl, který byl zabit při nevydařeném přechodu u silnice z Františkových Lázní do Libé.

Krapice, Kammerdorf

Na tomto místě

Tatínek zemřel kvůli udavači

Tatínek zemřel kvůli udavači

Blažena Baborová, rozená An…
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.