Huťský dvůr
místní část zaniklé obce Zvonková · 1631, 384 51 Horni Planá, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Květiny, kam se podíváš

Dostupné v: English | Česky

„Na jaře, když slehne sníh, tak vidíte trochu obrubu. Jinak jsou tam samé kameny a ohromné stromy. Je tam jabloň, ale letos už je velmi zchátralá. Potom je tam třešeň, taky už starý kmet, a šeřík tam kvetl mezi stromy. A když jsem tam byla úplně poprvé, tak jsem viděla také narcisky, jak vykukují, keř angreštu. Červený angrešt, ale plody ještě neměl, bylo to začátkem května 1990.“ Paní Emma Marxová nepopisuje návštěvu zahradnictví, ale cestu do míst, kde stál v Huťském Dvoře dům, v němž se narodila. Její rodina byla vysídlena v roce 1946, a ačkoliv usilovala o vystěhování do Německa i ona sama, nikdy se jí to nepovedlo.

Huťský dvůr

Dostupné v: English | Česky

Obec vznikla jako sklářská osada již v sedmnáctém století. Když byl o sto let později vybudován Schwarzenberský kanál, získávali místní obyvatelé obživu zejména dřevařstvím. Po druhé světové válce byli pro svůj německý původ vysídleni a v šedesátých letech osada, ležící v hraničním pásmu, zanikla.

Huťský dvůr

Na tomto místě

Květiny, kam se podíváš

Květiny, kam se podíváš

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.