Zvonková
zaniklá obec · Zvonková 141, Národní park Šumava, 384 51 Horni Planá, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

První obnovený kostel v pohraničí

Dostupné v: English | Česky

Paní Emma Marxová se narodila v německé rodině ve Zvonkové. V roce 1946 musela ona i ostatní obyvatelé vsi své domovy opustit, obec, zahrnutá do hraničního pásma, postupně zmizela z povrchu zemského. Emma Marxová navštívila své rodiště znovu až v roce 1989. Pohled na bývalou obec byl tristní. Nejen hřbitov, ale také kostel, jehož věž využívala Pohraniční stráž jako pozorovatelnu, se nacházel v dezolátním stavu. „Šli jsme se podívat do kostela a byl to strašný pohled. Strop spadlý, všechno prostřílené, inventář vůbec žádný.“ Už počátkem 90. let vznikaly první aktivity na obnovu pietních míst. Jejich iniciátorem byl pan Horst Vondráček z Lince, jehož rodina odtud pocházela. Nejprve zorganizoval opravu hřbitova. Velmi aktivně se do prací zapojili původní obyvatelé, kteří bydleli nedaleko na rakouské a německé straně hranice. Ruku k dílu také připojila česká škola z Hořic a Vojenské lesy. Za několik měsíců byl hřbitov pročištěný, nadšení dobrovolníci prokáceli tři sta stromů. Následovala oprava kostela. „Pan Vondráček do toho dal z vlastní kapsy sto šedesát tisíc šilinků, nevěděl, jestli mu budou někdy vráceny nebo ne. Ale lidi byli tak šťastní, že mohou zase domů, že darovali, darovali, darovali, a on měl kostel opravený v roce 1992. Byl to první znovu opravený kostel tady v pohraničí.“

Zvonková

Dostupné v: English | Česky

Bývalá německá obec se rozkládala na pravém břehu Vltavy. V meziválečné době měla něco málo přes tisíc obyvatel, kteří žili ve třech místních částech: Glöckelberg (Zvonková), Josefsthal (Josefův Důl) a Hüttenhof (Huťský Dvůr). Po druhé světové válce bylo zdejší obyvatelstvo vystěhováno. Poloha v těsné blízkosti hranice se vesnici stala osudnou – většina budov tzv. Zadní Zvonkové byla srovnána se zemí (stát zůstal pouze kostel sv. Jana Nepomuckého, fara a jeden dům), Přední Zvonkovou využívala Pohraniční stráž.

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.