Horní Slavkov (tábor XII.)
bývalý komunistický vězeňský tábor · U Lesoparku 747/1, 357 31 Horní Slavkov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Plížil jsem se před zraky strážného

Dostupné v: English | Česky

Luboš Jednorožec přišel do lágru Slavkov v červnu roku 1951. Odsouzený na deset let kriminálu a pevně rozhodnutý utéct při první příležitosti. Naskytla se mu již v září téhož roku. Když byli vězni odváděni na noční směnu, podařilo se mu oddělit se od ostatních a vklouznout do skuliny mezi starým a novým vrátkem. Aby se dostal ven z tábora, musel překonat pět metrů široké odstřelovací pásmo a dvoje ostnaté dráty. Nebyl čas, a tak se pomalu proplížil strážnému přímo před nosem. „Dráty byly ze silné oceli a já měl jen takové malé kleštičky. To si nedovedeš představit, jak pracuje vůle lidská. To dostaneš takovou sílu do rukou a nekoukáš na bolest, protože tě to žene dopředu. Ještě dva měsíce potom jsem měl podlitiny na palci, kterým jsem ty kleštičky mačkal.“ Na jeho zmizení se přišlo až za pět hodin.

Luboš Jednorožec

Luboš Jednorožec

Luboš Jednorožec se narodil 17. dubna 1925 v Praze-Břevnově. Jeho rodiče měli kožedělnou dílnu. Komunisté jim ji v roce 1948 zabavili, poté, co se Lubošův bratr podílel na organizaci studentského pochodu na Hrad a následně emigroval do Rakouska. Luboš byl i se svým otcem zatčen v březnu 1950 za to, že věděl o připravovaném útěku jejich rodinné známé za hranice a neoznámil to. Komunistický soud mu za to vyměřil 10 let kriminálu, otce, který se psychicky zhroutil, propustili. Po zdařilém útěku z jáchymovského dolu v roce 1951 byl devět měsíců na útěku, skrýval se u přátel a známých. Při pokusu o ilegální přechod hranic byl i se snoubenkou dopaden. Byl odsouzen celkem na 28 let kriminálu. Propuštěn byl na amnestii roku 1960. Oženil se a v roce 1964 se znovu pokoušel se ženou emigrovat na Západ. Ani tento pokus se nezdařil. Z Jugoslávie byli vyhoštěni a v Praze je čekal soud. Luboš byl jako organizátor odsouzen na dva a půl roku nepodmíněně. Propuštěn byl v roce 1967. Během pražského jara 1968 Luboš viděl poslední příležitost k emigraci. Na fiktivní oznámení o smrti bratra dostal zpět pas a ihned odjel s rodinou do Vídně. Tam na ně čekal bratr Ivan. Společně poté odjeli do USA, kde žijí dodnes. Luboš se po revoluci v roce 1989 ještě do Čech vrátil, ale po automobilové nehodě přišel o nohu. Dnes žije ve Fountain Valley nedaleko San Franciska.

Horní Slavkov (tábor XII.)

Dostupné v: English | Česky

Tábor byl založen v roce 1951 a v témže roce proslul útěkem jedenácti vězňů v noci na 15. října. Při něm byl smrtelně postřelen jeden z dozorců. Útěk se však nezdařil, druhý den byli uprchlíci postříleni či pochytáni. Dvěma se podařilo ještě nějakou dobu unikat, i oni však byli později zastřeleni. Dva chycení vězni byli později odsouzeni k trestu smrti. Přežili pouze Karel Kukal a Zdeněk Štich, po výsleších doživotně psychicky i fyzicky poznamenaný. Tábor byl uzavřen v srpnu 1954, uran se na Slavkovsku přestal těžit o rok později.

Horní Slavkov (tábor XII.)

Na tomto místě

Plížil jsem se před zraky strážného

Plížil jsem se před zraky strážného

Luboš Jednorožec
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.