Studánka, pozorovatelna PS
dnes neexistující · 197, 345 25 Bělá nad Radbuzou, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Smrt na pozorovatelně

Dostupné v: English | Česky

Mezi oběti železné opony nepatřili jen uprchlíci, ale také příslušníci Pohraniční stráže. Mnoho nechybělo a o život by na hranicích přišel také Petr Motejl, který sloužil na pohraniční rotě Železná v Českém lese. Vyměnil si službu s kamarádem a ten byl 20. prosince 1964 na pozorovatelně zabit. Pohraničníci vykonávali hlídky ve dvojicích, Josef Ulrich sloužil ten den s nováčkem Milošem Dobřichovským, který dezertoval a utekl do západního Německa. Aby se dostal přes drátěné zátarasy, potřeboval Ulrichovy klíče od průchodu. Došlo k potyčce a padly dva výstřely. Nakonec Dobřichovský shodil Ulricha dolů z dvanáctimetrové pozorovatelny. Voják zemřel na následky zranění.

Petr Motejl

Petr Motejl

Narodil se roku 1946, pochází z Plané nad Lužnicí, ale většinu života strávil na Děčínsku. Po vyučení zámečníkem byl roku 1963 povolán na vojnu. Nastoupil k Pohraniční stráži, po přijímači v Českém Těšíně a krátké službě v Domažlicích a na Rozvadově byl přiřazen na rotu Železná. Zde zažil tragickou událost. Vyměnil si službu s kamarádem Josefem Ulrichem a ten byl na hlídce zabit pohraničníkem Dobřichovským, jenž dezertoval a utekl do Německa. Po této události byla jednotka rozdělena, Motejl dokončil vojnu na rotě Jedlina na Tachovsku. Po vojně vystřídal řadu zaměstnání (číšník, železnice, SNB) nakonec pracoval jako řidič autobusu v Dopravním podniku města Děčína, kde zůstal až do odchodu do důchodu v roce 2009.

Studánka, pozorovatelna PS

Dostupné v: English | Česky

Pozorovatelna na německo-československé hranici, která byla využívána rotou Pohraniční stráže z Železné. Objekt se nacházel nedaleko vrchu Studánka v Českém lese.

Studánka, pozorovatelna PS

Na tomto místě

Smrt na pozorovatelně

Smrt na pozorovatelně

Petr Motejl
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.