Liščí údolí
zaniklá obec · 19014, 340 22 Všeruby, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Dětský pláč

Dostupné v: English | Česky

Údolím mezi obcemi Liščí a Červené Dřevo procházel František Wiendl po roce 1948 často – převáděl tudy lidi přes hranice. Jednou šel se skupinou sokolů, kteří měli s sebou malé dítě. Přestože dítěti lékař naordinoval prášky na spaní, děcko se probudilo a začalo plakat zrovna v nejrizikovějším úseku cesty, když byli uprchlíci u silnice mezi Liščím a Červeným Dřevem, na které hlídkovali pohraničníci. Skupina zalehla do křoví a pan Wiendl číhal, jestli půjde hlídka. V cestě mohli pokračovat až po delším čase, když dítě znovu usnulo. Skupina se nakonec dostala bezpečně za hranice, ale Wiendl ztratil spoustu drahocenného času a vracel se od hranic už za světla, takže ho překvapili pohraničníci.

František Wiendl

František Wiendl

Narodil se 31. prosince 1923 v Klatovech. Za druhé světové války se s otcem zapojil do domácího odboje – odbojová skupina Lidice. Vyučil se zedníkem a vystudoval průmyslovou školu stavební. Po válce (1945–1947) nastoupil základní vojenskou službu, absolvoval aspirantskou školu pro důstojníky v záloze. Po únoru 1948 se zapojil do třetího odboje, s otcem byli členy skupiny v Klatovech, psali protikomunistická hesla, tiskli letáky. Od dubna 1949 převáděli uprchlíky přes hranice, měli kontakty s agentem-chodcem Aloisem Suttým. Skupina byla rozbita postupně – nejprve byl kvůli zradě v listopadu 1949 zatčen František Wiendl s dalším spolupracovníkem. Na jaře 1950 pak zbytek skupiny, včetně agenta Suttého a otce Wiendla st. V prosinci 1950 byl agent Suttý odsouzen k trestu smrti, František Wiendl ml. k 18 letům vězení za velezradu. Byl vězněn na Jáchymovsku (Eliáš, Nikolaj, „L“ ve Vykmanově, Rovnost, tábor „C“) a od roku 1956 na Pankráci, kde pracoval v projekci. Jako projektant byl zaměstnán po podmíněném propuštění v roce 1960 až do důchodu. Je předsedou Konfederace politických vězňů v Klatovech.

Liščí údolí

Dostupné v: English | Česky

Údolí leží mezi zaniklými obcemi Liščí (dříve Fuchsberg) a Červené Dřevo (Rothenbaum) v blízkosti státních hranic se Spolkovou republikou Německo. Před vybudováním drátěných zátarasů na hranicích roku 1951 tudy vedly trasy převaděčů.

Liščí údolí

Na tomto místě

Dětský pláč

Dětský pláč

František Wiendl
Přes kopečky do Německa

Přes kopečky do Německa

František Wiendl
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.