Poledník
státní hranice · Hochschachtenstraße, Nationalpark Bayerischer Wald, 94227 Lindberg, Německo
  • Příběh
  • Místo

Holt půjdu do Bavor

Dostupné v: English | Česky

V létě 1949 si převáděč a kurýr František Zahrádka naplánoval v úseku hory Poledník novou převáděčskou trasu. Během dvou cest převedl kolem dnes již pověstného hraničního patníku číslo 16 (nachází se asi 400 m od vrcholu hory) celkem 8 osob. V orientaci nočním hraničním terénem mu pomáhala speciální mapa, na které byly vyznačeny i jednotlivé lesní průseky. Při první cestě zastihla jeho skupinu nedaleko Poledníku bouře. „Po půlnoci začala bouřka a za námi se strhla přestřelka proti jiné skupině; bylo slyšet štěkot psů, křik dětí. Byli jsme tak čtyři sta metrů od hraniční čáry u Poledníku.“ Souhrou okolností tak byl František Zahrádka přinucen k přechodu do Bavorska, přestože původně chtěl skupinu odvést pouze ke státní hranici. „Když se strhla ta přestřelka, tak jsme to museli natřít a já jsem byl v dost špatném stavu, protože jsem byl jen tak na lehoučko, a tak jsem říkal, že holt půjdu do Bavor.“ Přechod celkem sedmi osob, z nichž většinu tvořili vojáci ze Západu, byl úspěšný. V Německu František Zahrádka navázal spolupráci s americkou rozvědkou CIC a vrátil se do Československa. Při druhém přechodu kolem Poledníku opět úspěšně převedl štábního rotmistra letectva Silvestra Müllera. V září 1949 byl František Zahrádka zatčen příslušníky vojenské kontrarozvědky a odsouzen k dvaceti letům těžkého žaláře. Prošel různými vězeňskými zařízeními, propuštěn byl až v září 1962.

Poledník

Dostupné v: English | Česky

Hraniční hora Poledník, dosahující nadmořské výšky 1315 metrů, se nachází na Šumavě. Kolem tohoto vrcholu (přes dnes již pověstný patník číslo 16) podnikl převaděč a kurýr František Zahrádka dvě cesty do Bavorska, při kterých převedl celkem osm osob. Kromě Zahrádky byla hora důležitým orientačním bodem i pro další převaděče. Dnes na jejím vrcholu stojí 37 metrů vysoká vyhlídková věž.

Poledník

Na tomto místě

Holt půjdu do Bavor

Holt půjdu do Bavor

Přátelská výpomoc

Přátelská výpomoc

František Šedivý
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.