Dobříkov (Šumava)
345 06 Kdyně-Dobříkov, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Synkovi dala tabletu na spaní

Dostupné v: English | Česky

29. března 1949 vyrazila Helena Šidáková s malým, asi ročním synkem Zdeňkem, Jarka Navrátilovou, Růžena Lieblovou, která utíkala za svým otcem pobývajícím v zahraničí, a se svojí blízkou přítelkyní, sedmnáctiletou Jindrou Budínskou. Skupina jela vlakem z Prahy do Dobříkova. Chtěli se pokusit přejít hranice do Německa. Krátce je doprovázel i její muž, agent-chodec Zdeněk Šidák, který jejich útěk organizoval. Rozloučil se s nimi v Plzni, neboť nechtěl skupinu ohrozit. Pakliže by byli prozrazeni, jeho přítomnost by každého ve skupině během vyšetřování poškodila. Na nádraží v Dobříkově je čekal starší muž, který dámy s dítětem dovedl k sobě domů ve vesnici. Uvařil jim čaj. Helena dala svému synkovi do sunaru slabou tabletu na spaní. Asi v jednu hodinu ranní skupina vyrazila: „Byla jasná noc a šlo se nám dobře. Cesta vedla do vrchu. Jindra mi pomáhala nést Zdendu, který krásně spal. Postupovali jsme pomalu. Asi po pěti hodinách se muž zastavil. Dál s námi jít nechtěl, protože říkal, že bude svítat a musí zpátky do vesnice. K hranicím to bylo asi dvě stě metrů. Měla nás vést jasná hvězda nad námi. Ukázal, že máme pokračovat rovně nahoru do kopce, kde brzy narazíme na kraj lesa u vesnice, které se vyhneme. Po okraji lesa dojdeme přímo na hranice,“ vypráví Helena Šidáková, která se tady rozloučila s Jindrou, jež se vracela s převáděčem zpět do Dobříkova.

Helena Šidáková

Helena Šidáková

Narodila se 6. května 1925 v Praze. Po válce nastoupila do Československého rozhlasu, kde potkala svou životní lásku - technika a studenta ČVUT Zdeňka Šidáka. Ten měl za sebou válečné totální nasazení ve Vídni, kde se údajně napojil na odbojovou skupinu. Po válce vstoupil do KSČ, prý na pokyn kolegů z odboje. Roku 1947 však založil rodinu, manželům se narodil syn Zdeněk a on KSČ opustil. Po únoru 1948 jej čekal vyhazov z rozhlasu i z fakulty. Rozhodl se pro emigraci, Helena s kojencem zatím zůstala doma. Zdeněk se počátkem roku 1949 z exilu vrátil coby agent-chodec a zorganizoval útěk celé rodiny i dalších osob. Akce však byla prozrazena a Helena s malým synkem byla dopadena a uvězněna v klatovské věznici. Brzy ji propustili, tajná policie však byla Zdeňkovi nadále na stopě. Když jej o Velikonocích roku 1949 nedopadla v úkrytu ve Starém Kníně, zatkli estébáci Helenu a surově ji mučili, manžela však neprozradila. Zdeněk byl nakonec dopaden v jiném úkrytu v Jizerských horách. Dostal doživotí, Helena dvacetiletý trest, věznění neunikli ani Zdeňkovi rodiče. Malého synka Šidákových zatím vychovávali Helenini rodiče. Helena prošla věznicemi v Novém Jičíně a Pardubicích, propuštěna byla na amnestii prezidenta A. Zápotockého pro vězněné matky v roce 1955. Manželovi zůstala věrná, čekala na něj 14 let. Zdeněk Šidák se dočkal pádu komunismu, zemřel ale již v létě roku 1990 na mozkovou příhodu.

Dobříkov (Šumava)

Dostupné v: English | Česky

Šumavská vesnička Dobříkov, zmiňovaná v písemných pramenech poprvé v polovině 13. století, leží na železniční trati Domažlice– Klatovy v nadmořské výšce 548 m. Česko-německá hranice je vzdálená turistickou trasou asi 15 kilometrů. Ve vesnici žil muž, který na konci 40. let 20. století převáděl uprchlíky přes hranice. V březnu roku 1949 vedl i Helenu Šidákovou s malým dítětem v náručí.

Dobříkov (Šumava)

Na tomto místě

Synkovi dala tabletu na spaní

Synkovi dala tabletu na spaní

Helena Šidáková
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.