Všeruby - Pomezí
dvě stě metrů od česko-německé hranice · 190, 345 07 Všeruby, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Pláč, který přivolal pohraničníka

Dostupné v: English | Česky

Tři dívky Jarka Navrátilová, Růžena Lieblová a Helena Šidáková s asi ročním Heleniným synkem Zdeňkem zabaleným do zavinovačky osaměly. Jejich převáděč je opustil s tím, že se musí vrátit do Dobříkova dřív, než se rozední. Vrátila se s ním i sedmnáctiletá Jindřiška Budínká, tak jak bylo původně naplánováno. Dívky si říkaly, že už by měly být na hranicích. V dálce viděly hustý les, o kterém převáděč mluvil, když jim vysvětloval cestu. Za ním jsou už prý německé chalupy. Přibližně dvě stě metrů před českoněmeckou hranicí tabletou na spaní omámený chlapec začal zničehonic plakat: „To nebyl pláč, on vám ječel jak siréna. Ze spaní. ,Ježišikriste, kluku, buď zticha!‘ Chovaly jsme ho, pusinkovaly. ,Zdeněčku, spinkej, neplač!‘ Nic, v tom tichu se to neslo široko daleko. Najednou se odněkud ze tmy vynořil pohraničník a říká: ,Stát!‘ Byl ale hodný. Pustil by nás, jenomže ho na pláč upozornila místní dojička krav, která šla po ránu do statku a slyšela nás. Naneštěstí to byla fanatická komunistka, volala na něj, že tam u hranic někdo je. Měl strach, že by ho udala. Když k nám přišel, říkal: ,Panebože, to je malér, to je malér,‘“ vzpomíná Helena Šidáková. Skupinu pohraničník odvedl na nedalekou stanici, kde jim uvařil čaj, sepsal protokol a nějakou chvíli spolu seděli a povídali si. Bylo mu prý líto, že je musel zadržet, utěšoval je. Dívky se ho ptaly, co s nimi udělá. Vysvětloval jim, že je musí ráno odvést do věznice v Klatovech, kde je prý už mnoho podobných útěkářů. A tak se i stalo.

Helena Šidáková

Helena Šidáková

Narodila se 6. května 1925 v Praze. Po válce nastoupila do Československého rozhlasu, kde potkala svou životní lásku - technika a studenta ČVUT Zdeňka Šidáka. Ten měl za sebou válečné totální nasazení ve Vídni, kde se údajně napojil na odbojovou skupinu. Po válce vstoupil do KSČ, prý na pokyn kolegů z odboje. Roku 1947 však založil rodinu, manželům se narodil syn Zdeněk a on KSČ opustil. Po únoru 1948 jej čekal vyhazov z rozhlasu i z fakulty. Rozhodl se pro emigraci, Helena s kojencem zatím zůstala doma. Zdeněk se počátkem roku 1949 z exilu vrátil coby agent-chodec a zorganizoval útěk celé rodiny i dalších osob. Akce však byla prozrazena a Helena s malým synkem byla dopadena a uvězněna v klatovské věznici. Brzy ji propustili, tajná policie však byla Zdeňkovi nadále na stopě. Když jej o Velikonocích roku 1949 nedopadla v úkrytu ve Starém Kníně, zatkli estébáci Helenu a surově ji mučili, manžela však neprozradila. Zdeněk byl nakonec dopaden v jiném úkrytu v Jizerských horách. Dostal doživotí, Helena dvacetiletý trest, věznění neunikli ani Zdeňkovi rodiče. Malého synka Šidákových zatím vychovávali Helenini rodiče. Helena prošla věznicemi v Novém Jičíně a Pardubicích, propuštěna byla na amnestii prezidenta A. Zápotockého pro vězněné matky v roce 1955. Manželovi zůstala věrná, čekala na něj 14 let. Zdeněk Šidák se dočkal pádu komunismu, zemřel ale již v létě roku 1990 na mozkovou příhodu.

Všeruby - Pomezí

Dostupné v: English | Česky

Místo, kde Pohraniční stráž zatkla skupinu uprchlíků. Putovali v noci z 29. na 30. 3. 1949 z Dobříkova. Skupinu tvořily: Helena Šidáková s malým, asi ročním synkem Zdeňkem, Jarka Navrátilová a Růžena Lieblová, která utíkala za svým otcem do zahraničí.

Všeruby - Pomezí

Na tomto místě

Pláč, který přivolal pohraničníka

Pláč, který přivolal pohraničníka

Helena Šidáková
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.