Vranov nad Dyjí, státní hranice
Felling, 2092, Rakousko
  • Příběh
  • Místo

Přechod hranic

Dostupné v: English | Česky

V březnu 1949 se skupinka mladých lidí z Československa rozhodla přejít hranici do Rakouska. Velitelkou skupiny byla Julie Hrušková, jejíž otec byl v nedalekém Vranově hajným. Julie, dítě lesa, terén velmi dobře znala. Kolem třetí hodiny odpolední uprchlíci přecházeli hranici: „Tam byla obora, jenom aby zvěř neutíkala do Rakouska. A tenhle Honek tam stál na těch vratech a loučil se: ,Republiko, my se vrátíme s celou armádou...‘ a já nevím co. A já říkám: ,Podívej se, nekandiduj tady, protože zvoníš na těch drátech a financi to někde uslyší.‘ No a sotva jsem to dořekla, tak najednou vidím rakouského finance, který řve: ,Halt!‘ A já jsem si řekla – no nevím, jestli je to dobrej, nebo není to dobrej, protože jsem ty finance na tu dálku tak nepoznala. Tak jsem zavolala: ,Za mnou!‘ Skok do smrčí a prokličkovali jsme to, kluci za mnou, přes ten les a šli jsme po tom poli, no a v lese dalším na nás mávali. Já říkám: ,No, tak to možná byli dobří, ale už se nebudeme vracet, člověk nikdy neví.‘“ Rakouští financové mohli v příštích dnech svého přítele a zároveň Juliina otce Karla Hrušku informovat, že útěk jeho dcery se podařil.

Julie Hrušková

Julie Hrušková

Julie Hrušková se narodila 18. května 1928 v Boskovštejně na Znojemsku. Její otec sloužil jako hajný v česko - rakouském pohraničí, takže dobře znal lesy a kraj kolem hranic. Po únoru 1948 ji o převedení přes hranice požádal známý s kamarádem. Odešla s nimi, přes Vídeň se dostala do uprchlického tábora v Linci, kde probíhal nábor k ilegální činnosti proti totalitnímu Československu. Julie se přihlásila. Měla převádět uprchlíky přes hranice. Byla však zadržena v Linci v sovětské zóně a převezena do Českých Budějovic. Následovaly výslechy v Brně, kde následkem mučení a bití potratila (v Rakousku se zasnoubila s americkým vojákem, kterého pak už nikdy neviděla). Byla odsouzena k 15 letům za špionáž, z toho 8 let byla vězněna v Pardubicích. Propustili ji až při velké prezidentské amnestii roku 1960. Poté pracovala jako švadlena. 28. října 2010 jí byl propůjčen Řád Tomáše Garrigua Masaryka 2. třídy.

Vranov nad Dyjí, státní hranice

Dostupné v: English | Česky

Místo, kde Julie Hrušková se svými přáteli 13. března 1949 překonala státní hranici.

Vranov nad Dyjí, státní hranice

Na tomto místě

Přechod hranic

Přechod hranic

Julie Hrušková
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.