Hraniční patník č. 16 (Poledník - Šumava)
státní hranice · Hochschachtenstraße, Nationalpark Bayerischer Wald, 94227 Lindberg, Německo
  • Příběh
  • Místo

Ve službách americké CIC

Dostupné v: English | Česky

V únoru 1948 uzavřel komunistický režim hranice s „nepřátelskou cizinou“. Přestože z rozhodnutí ministerstva vnitra pozbyly platnost veškeré cestovní pasy, nepodařilo se režimu zabránit masovému odchodu uprchlíků do exilu. Nepostradatelnými pomocníky osob přecházejících zelenou hranici byli převáděči a někdy také kurýři. K nim patřil i František Zahrádka. Ten zprvu pouze doprovázel své kamarády – skauty ke státní hranici. Když se však z bezpečnostních důvodů rozhodl pro změnu své převáděčské trasy a v létě 1949 se poprvé se skupinou sedmi uprchlíků vydal přes hraniční horu Poledník (patník č. 16) do Bavorska, byl vlivem špatného počasí a přestřelky, která se seběhla pár set metrů za zády jeho skupiny, donucen překročit státní hranici. V bavorském Straubingu navázal kontakty s americkou CIC. Vracel se opakovaně do Československa a jako kurýr plnil různé úkoly, mimo jiné převedl do Německa bývalého vojáka Silvestra Müllera, kterého následně doprovodil i na jeho zpáteční cestě do Československa (12. srpna 1949).

Hraniční patník č. 16 (Poledník - Šumava)

Dostupné v: English | Česky

Dnes asi nejslavnější hraniční patník (č. 16) se nachází nedaleko šumavské hory Poledník (1315 metrů). Kolem tohoto patníku – tehdy to ovšem ještě nevěděl – převedl František Zahrádka v létě 1949 celkem osm uprchlíků do Bavorska. V roce 2012 si dvaaosmdesátiletý převáděč a kurýr tuto cestu zopakoval a po osmihodinovém pochodu v mrazu a sněhu si již poněkolikáté mohl poplácat „svůj“ patník.

Hraniční patník č. 16 (Poledník - Šumava)

Na tomto místě

Ve službách americké CIC

Ve službách americké CIC

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.