Maxov, rota
původní budova roty Pohraniční stráže · 190, 344 01 Všeruby, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Narušitelé seděli na stromě nad pohraničníky

Dostupné v: English | Česky

Jiří Minařík sloužil roku 1958 jako pohraničník na rotě Maxov. "Hlídali jsme úsek hranice, který mohl mít 800-1000 metrů. Byly úseky, kde jste ani z věže neviděl. Za noc šly dvě hlídky." Absurdní situace nastala, když silně ozbrojení českoslovenští vojáci na pozorovatelnách za ploty z ostnatého drátu hleděli na nepřátele (pozn.: hlídky z německé strany) na druhé straně čáry, kteří se jen smáli: "My jsme koukali z věží na silničku k Eschlkamu, ke Grossaignu a viděli jsme Američany s džípy, jak jedou podél hranice. Viděli jsme, kdo je běloch, kdo je černoch. Kluci dali bundy dolů, sedli si a kouřili marlbora a kamelky. Mávali bílým šátkem, měli z toho prču." Na konci 50. let přes železnou oponu už mnoho lidí neutíkalo. Jiří Minařík tvrdí, že zažil během své půlroční služby na rotě jediný zátah: "V noci asi v půl jedné nás vzbudili, měli jsme udělat zátah v lese ve vzdálenosti dva kilometry od drátěného zátarasu. Byli jsme tam až do rána do deseti hodin. Pak jsme se dozvěděli důvod: dva Poláci utíkali a chtěli ven. Největší prča byla, že seděli nad štábem na stromě a poslouchali všechno, co důstojníci říkali." Poláci se prý nakonec úspěšně dostali do Německa, prostě přestříhali dráty. "Ale některé úseky drátěného zátarasu byly takové, že je stříhat ani nemuseli, protože tam byly potoky. Když se zdvihla voda, vyrazila elektrický proud."

Jiří Minařík

Jiří Minařík

Narodil se 23. července 1938 v Praze-Holešovicích. Část jeho rodiny byla židovského původu a zahynula při holocaustu, bratranec naopak sloužil ve wehrmachtu. Otec byl za války internován v pracovním táboře v Jírovicích-Bystřici na Benešovsku. Jiří se vyučil strojním zámečníkem. Studium střední průmyslové školy strojní roku 1957 přerušil a nastoupil základní vojenskou službu, kterou absolvoval u 9. brigády Pohraniční stráže v Poběžovicích, sloužil na pohraniční rotě Maxov a poté jako řidič sanitního vozu na štábu praporu v Koutě na Šumavě. Po vojně dokončil studium střední průmyslové školy hutní a metalurgické. Pracoval ve strojírenství. V roce 1968-1970 žil přes rok v západním Německu, bylo mu dovoleno vyjet na odbornou stáž, neoprávněně si ji však protáhl. Po návratu do ČSR vystřídal různá zaměstnání ve stavebnictví a dopravě. Zemřel v srpnu 2012.

Maxov, rota

Dostupné v: English | Česky

V 50. letech minulého století sídlila v Maxově 18. rota 9. brigády Pohraniční stráže Poběžovice. Tato jednotka byla ubytována v kasárnách přímo uprostřed vesnice, později se přestěhovala na kopec nad vesnicí. Dodnes tady najdeme u místní dřevařské firmy původní ostnaté oplocení, jednu z posledních částí takzvané signální stěny železné opony.

Maxov, rota

Na tomto místě

Narušitelé seděli na stromě nad pohraničníky

Narušitelé seděli na stromě nad pohraničníky

Jiří Minařík
Setkání na hranicích

Setkání na hranicích

Dalibor Plšek
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.