Všeruby
bývalá rota Pohraniční stráže · 184, 345 07 Všeruby, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Tahali jsme cáry těl, bylo to na blití

Dostupné v: English | Česky

Jiří Minařík sloužil v letech 1957–1959 u Pohraniční stráže. V té době pohraničníci likvidovali opuštěné vesnice a budovy v hraničním pásmu. „Měli jsme jeden těžký průser. Nehoda se stala mezi Všeruby a Maxovem. Ženisti vyhazovali baráky do vzduchu a dali nálože od jednoho baráku k druhému. Asi pět kluků nalezlo do jednoho baráku, přijel tam nějaký blbec, byla tam nálož, on spojil dráty a kluci zemřeli. My jsme přijeli se sanitkou, přijeli hned kontráši. Tahali jsme cáry těl, bylo to na blití.“

Jiří Minařík

Jiří Minařík

Narodil se 23. července 1938 v Praze-Holešovicích. Část jeho rodiny byla židovského původu a zahynula při holocaustu, bratranec naopak sloužil ve wehrmachtu. Otec byl za války internován v pracovním táboře v Jírovicích-Bystřici na Benešovsku. Jiří se vyučil strojním zámečníkem. Studium střední průmyslové školy strojní roku 1957 přerušil a nastoupil základní vojenskou službu, kterou absolvoval u 9. brigády Pohraniční stráže v Poběžovicích, sloužil na pohraniční rotě Maxov a poté jako řidič sanitního vozu na štábu praporu v Koutě na Šumavě. Po vojně dokončil studium střední průmyslové školy hutní a metalurgické. Pracoval ve strojírenství. V roce 1968-1970 žil přes rok v západním Německu, bylo mu dovoleno vyjet na odbornou stáž, neoprávněně si ji však protáhl. Po návratu do ČSR vystřídal různá zaměstnání ve stavebnictví a dopravě. Zemřel v srpnu 2012.

Všeruby

Dostupné v: English | Česky

Ve Všerubech sídlila 19. rota 9. poběžovické brigády Pohraniční stráže.

Všeruby

Na tomto místě

Tahali jsme cáry těl, bylo to na blití

Tahali jsme cáry těl, bylo to na blití

Jiří Minařík
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.