Spálenec
bývalá rota Pohraniční stráže · 190, Česká Kubice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Frajer Nevečeřal

Dostupné v: English | Česky

Jiří Minařík sloužil v letech 1957–1959 u 9. brigády Pohraniční stráže v Poběžovicích. Vzpomínal na úspěšný útěk v prostoru roty Spálenec. „Jediný frajer byl Nevečeřal. To byl dorostenecký reprezentant ve skoku o tyči. Pocházel z Libně, já byl z Holešovic. Byl frajer, přeskočil dráty tyčí. Byl na to natrénovaný. Nikdo nevěděl, jak to udělal. Žádné stopy, nic. On písek potom zahladil tyčí, nebylo nic poznat. Super.“

Jiří Minařík

Jiří Minařík

Narodil se 23. července 1938 v Praze-Holešovicích. Část jeho rodiny byla židovského původu a zahynula při holocaustu, bratranec naopak sloužil ve wehrmachtu. Otec byl za války internován v pracovním táboře v Jírovicích-Bystřici na Benešovsku. Jiří se vyučil strojním zámečníkem. Studium střední průmyslové školy strojní roku 1957 přerušil a nastoupil základní vojenskou službu, kterou absolvoval u 9. brigády Pohraniční stráže v Poběžovicích, sloužil na pohraniční rotě Maxov a poté jako řidič sanitního vozu na štábu praporu v Koutě na Šumavě. Po vojně dokončil studium střední průmyslové školy hutní a metalurgické. Pracoval ve strojírenství. V roce 1968-1970 žil přes rok v západním Německu, bylo mu dovoleno vyjet na odbornou stáž, neoprávněně si ji však protáhl. Po návratu do ČSR vystřídal různá zaměstnání ve stavebnictví a dopravě. Zemřel v srpnu 2012.

Spálenec

Dostupné v: English | Česky

Ve Spálenci sídlila v 50. letech 17. rota 9. brigády Pohraniční stráže Poběžovice.

Spálenec

Na tomto místě

Frajer Nevečeřal

Frajer Nevečeřal

Jiří Minařík
Omylem překročil státní hranici

Omylem překročil státní hranici

Dalibor Plšek
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.