Klatovy - Hůrka
vrch nad městem · Janovická 776, 339 01 Klatovy, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Zatčení cestou pro jablka

Dostupné v: English | Česky

Dne 20. listopadu 1949 převáděl František Wiendl s přítelem Prantlem přes hranice skupinu sedmi lidí. Půjčili si větší auto, z Klatov vyjížděli sami dva, převáděné nabrali ve vesnici Beňovy. Na cestu měli připravenou krycí historku, že jeli shánět jablka. Lidi nabrali a předali Aloisi Suttému, který je převedl přes hranice. Vše proběhlo v pořádku. Až cestou zpět zastavili v Klatovech na červenou. Náhle jejich auto obstoupili estébáci, kteří šli na jisto, jen se jich zeptali na jména, zatkli je a odvezli do věznice. Byli zrazeni.

František Wiendl

František Wiendl

Narodil se 31. prosince 1923 v Klatovech. Za druhé světové války se s otcem zapojil do domácího odboje – odbojová skupina Lidice. Vyučil se zedníkem a vystudoval průmyslovou školu stavební. Po válce (1945-1947) nastoupil základní vojenskou službu, absolvoval aspirantskou školu pro důstojníky v záloze. Po únoru 1948 se zapojil do třetího odboje, s otcem byli členy skupiny v Klatovech, psali protikomunistická hesla, tiskli letáky. Od dubna 1949 převáděli uprchlíky přes hranice, měli kontakty s agentem-chodcem Aloisem Suttým. Skupina byla rozbita postupně – nejprve byl kvůli zradě v listopadu 1949 zatčen František Wiendl s dalším spolupracovníkem. Na jaře 1950 pak zbytek skupiny, včetně agenta Suttého a otce Wiendla st. V prosinci 1950 byl agent Suttý odsouzen k trestu smrti, František Wiendl ml. k 18 letům vězení za velezradu. Byl vězněn na Jáchymovsku (Eliáš, Nikolaj, „L“ ve Vykmanově, Rovnost, tábor „C“) a od roku 1956 na Pankráci, kde pracoval v projekci. Jako projektant pracoval po podmínečném propuštění v roce 1960 až do důchodu. Je předsedou Konfederace politických vězňů v Klatovech.

Klatovy - Hůrka

Dostupné v: English | Česky

Na křižovatce pod Hůrkou na kraji Klatov byl v roce 1949 zatčen František Wiendl.

Klatovy - Hůrka

Na tomto místě

Zatčení cestou pro jablka

Zatčení cestou pro jablka

František Wiendl
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.