Velhartice, hrad
Státní hrad Velhartice 341 42 Velhartice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Ty kluci některý úplně plakali

Dostupné v: English | Česky

V padesátých letech na hradě Velhartice probíhal výcvik Pohraniční stráže. Branci zde prodělali několikaměsíční přípravu pro službu v hraničním a zakázaném pásmu. Josef Nedvěd byl jedním ze zhruba třiceti branců, kteří byli přiděleni k jízdnímu oddílu Pohraniční stráže. Výcvik byl poměrně náročný. „Ráno jsme vstali v šest hodin na rozcvičku. Pak jsme šli na jízdárny. Tam byla česká sedla, takové tvrdé lavory velké. Teď jsme tam na tom takhle hopsali, až jsme měli zadnici samý strupy. Pak na ubikace, svléct, všechno složit do komínku a spát. Jakmile jsme usnuli, tak nás za půl hodiny vzbudili, to dělali schválně, a na pěší výcvik. Večer pak byl pohraniční výcvik – zajišťování agentů. A v noci ještě někdy noční poplach. Taky přišel doktor. ‚Kdo nemůže jezdit?‘ – ‚Já! Já!‘ křičeli ty kluci. Tak stáhnout kalhoty, strupy namazal tinkturou a znova jezdit. Ty strupy se odlouply a už to teklo všude tady. No, kluci některý plakali úplně.“ Po výcviku u jízdních oddílů vojákům zůstaly jizvy do konce života.

Josef Nedvěd

Josef Nedvěd

Vojín v. v. Josef Nedvěd se narodil 19. června 1931 v obci Bohunice č. 21. Během války byla jeho sestra nucenně nasazená v Kasselu. V období heydrichiády byl svědkem příhody, kdy při domovní prohlídce německý voják nenahlásil nalezenou brokovnici a zachránil tak jeho sousedovi život. Vzpomíná též na příchod americké armády a ruské vojáky, kteří na konci války v okolních lesích hledali a údajně stříleli německé vojáky. Po válce v roce 1952 nastoupil na vojenskou službu k Pohraniční stráži. Na hradě Velhartice prodělal základní vojenský výcvik a poté jeden rok sloužil na hranicích. Též vzpomíná na příhodu, kdy na jiné rotě vojín Pohraniční stráže Řanda zastřelil mladého poručíka a poté emigroval. V době jeho služby se budovalo takzvané ženijně-technické zabezpečení hranic. Po roce byl převelen do slovenského Šamorína, kde pomáhal při výcviku remund pro potřeby Pohraniční stráže. V době nepřítomnosti zvěrolékaře vykonával i veterinární prácí. Při návratu domů se opozdil za svými kolegy, když se zastavil doma pro civil, a byla proto zalarmována StB pro podezření z možného nelegálního přechodu hranic. Na vojně strávil celkem dva roky a sedm měsíců. Po válce pracoval ve slévárně.

Velhartice, hrad

Dostupné v: English | Česky

Středověký gotický hrad z přelomu 13. a 14. století. V padesátých letech zde byla umístěna výcviková kasárna Pohraniční stráže.

Velhartice, hrad

Na tomto místě

Ty kluci některý úplně plakali

Ty kluci některý úplně plakali

Josef Nedvěd
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.