Dyleň
hora v Českém lese v blízkosti hranic · Stará Voda 132, 350 02 Stará Voda, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Nemohl najít hranice

Dostupné v: English | Česky

Luboš Jednorožec dorazil k úpatí hory Dyleň dva dny po zdařilém útěku z lágru Horní Slavkov. Nevyspalý, hladový a promrzlý, ale s nadějí, že se mu snad již brzy podaří překročit hranice do Německa. Blízkost hranice prozrazoval občasný štěkot psů a maskovaná stanoviště hlídek. Luboš se musel pohybovat s nejvyšší opatrností. Po několika hodinách vyčerpaný dorazil k osamělému stavení s konírnou opodál. Zalezl do sena, aby si trochu odpočinul a najedl se jablek, která si natrhal ze stromu před konírnou. Pak vyrazil znovu na cestu. Domníval se, že hranice vede přes vrchol hory, a snažil se ji obejít. Ve skutečnosti celá hora ležela na území Československa a místo do Německa dorazil Luboš zpátky k domečku s konírnou.

Luboš Jednorožec

Luboš Jednorožec

Narodil se 17. dubna 1925 v Praze-Břevnově. Jeho rodiče měli kožedělnou dílnu. Komunisté jim ji v roce 1948 zabavili, poté co se Lubošův bratr podílel na organizaci studentského pochodu na Hrad a následně emigroval do Rakouska. Luboš byl i se svým otcem zatčen v březnu 1950 za to, že věděl o připravovaném útěku jejich rodinné známé za hranice a neoznámil to. Komunistický soud mu za to vyměřil 10 let kriminálu, otce, který se psychicky zhroutil, propustili. Po zdařilém útěku z jáchymovského dolu v roce 1951 byl devět měsíců na útěku, skrýval se u přátel a známých. Při pokusu o ilegální přechod hranic byl i se snoubenkou dopaden. Byl odsouzen celkem na 28 let kriminálu. Propuštěn byl na amnestii roku 1960. Oženil se a v roce 1964 se znovu pokoušel se ženou emigrovat na Západ. Ani tento pokus se nezdařil. Z Jugoslávie byli vyhoštěni a v Praze je čekal soud. Luboš byl jako organizátor odsouzen na dva a půl roku nepodmíněně. Propuštěn byl v roce 1967. Během pražského jara 1968 Luboš viděl poslední příležitost k emigraci. Na fiktivní oznámení o smrti bratra dostal zpět pas a ihned odjel s rodinou do Vídně. Tam na ně čekal bratr Ivan. Společně poté odjeli do USA, kde žijí dodnes. Luboš se po revoluci v roce 1989 ještě do Čech vrátil, ale po automobilové nehodě přišel o nohu. Dnes žije ve Fountain Valley nedaleko San Franciska.

Dyleň

Dostupné v: English | Česky

Vrchol Dyleň (940 m), ležící mezi hranicí se SRN a železnou oponou, jejíž linie je dodnes patrná asi kilometr směrem do vnitrozemí, měl strategický význam v době tzv. studené války. Vzhledem k tomu, že se jedná o výrazný vrch s dalekým rozhledem do Bavorska, byla na něm postavena obytná budova pro vojenskou posádku, pozorovací věž a odposlouchávací věž. Probíhal zde monitoring rádiového provozu v téměř celém Bavorsku.

Dyleň

Na tomto místě

Nemohl najít hranice

Nemohl najít hranice

Luboš Jednorožec
Not seeing the hill for the trees

Not seeing the hill for the trees

Hans Heine
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.