Mariánské Lázně, kaplička Julia Lasky
Chopinova 498/8, 353 01 Mariánské Lázně, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Na útěku přespal v kapličce

Dostupné v: English | Česky

Luboš Jednorožec byl na útěku z lágru v Horním Slavkově. Neměl žádnou mapu, neznal zdejší kraj. Věděl, že se musí dostat do Mariánských Lázní a pak nejkratší cestou na západ, k hranicím. Prchal po lesních pěšinách. Když se jednou odvážil na silnici, narazil na hlídku se samopalem. Díky dobrému orientačnímu smyslu nakonec přece jen dorazil ke kapličce na okraji Mariánských Lázní. „Zalezl jsem až pod střechu a pořádně se vyspal. Věděl jsem, že už jsem dost daleko.“

Luboš Jednorožec

Luboš Jednorožec

Narodil se 17. dubna 1925 v Praze-Břevnově. Jeho rodiče měli kožedělnou dílnu. Komunisté jim ji v roce 1948 zabavili, poté co se Lubošův bratr podílel na organizaci studentského pochodu na Hrad a následně emigroval do Rakouska. Luboš byl i se svým otcem zatčen v březnu 1950 za to, že věděl o připravovaném útěku jejich rodinné známé za hranice a neoznámil to. Komunistický soud mu za to vyměřil 10 let kriminálu, otce, který se psychicky zhroutil, propustili. Po zdařilém útěku z jáchymovského dolu v roce 1951 byl devět měsíců na útěku, skrýval se u přátel a známých. Při pokusu o ilegální přechod hranic byl i se snoubenkou dopaden. Byl odsouzen celkem na 28 let kriminálu. Propuštěn byl na amnestii roku 1960. Oženil se a v roce 1964 se znovu pokoušel se ženou emigrovat na Západ. Ani tento pokus se nezdařil. Z Jugoslávie byli vyhoštěni a v Praze je čekal soud. Luboš byl jako organizátor odsouzen na dva a půl roku nepodmíněně. Propuštěn byl v roce 1967. Během pražského jara 1968 Luboš viděl poslední příležitost k emigraci. Na fiktivní oznámení o smrti bratra dostal zpět pas a ihned odjel s rodinou do Vídně. Tam na ně čekal bratr Ivan. Společně poté odjeli do USA, kde žijí dodnes. Luboš se po revoluci v roce 1989 ještě do Čech vrátil, ale po automobilové nehodě přišel o nohu. Dnes žije ve Fountain Valley nedaleko San Franciska.

Mariánské Lázně, kaplička Julia Lasky

Dostupné v: English | Česky

Stavba v novogotickém slohu se nachází ve svahu kousek nad Lesním pramenem. Dal ji postavit ředitel zdejšího divadla Julius Laska v roce 1909 na památku své zemřelé matky. V kapličce přespal na svém útěku z lágru Horní Slavkov Luboš Jednorožec.

Mariánské Lázně, kaplička Julia Lasky

Na tomto místě

Na útěku přespal v kapličce

Na útěku přespal v kapličce

Luboš Jednorožec
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.