Tři Sekery
20175, 353 01 Tři Sekery, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

S prostřeleným břichem

Dostupné v: English | Česky

Miloslav Komínek se společně s přáteli rozhodl přejít v březnu 1948 hranice a utéct z komunistického Československa. Nesměl totiž vycestovat do USA, kde se měl jako letecký akrobat zúčastnit natáčení dvou filmů. Několik stovek metrů před hranicemi ho ale pohraniční služba v noční tmě střelila do břicha. „Zůstal jsem ležet. Kamarádi, když viděli, že ještě dýchám, tak mě odnesli do jedné selské usedlosti a tam jsem se po dvou dnech probudil. Ležel jsem v seně na patře ve stodole. Přišel jsem k sobě a nade mnou byl doktor a sedlák s manželkou. Viděl jsem strach v jejich očích. Hodně riskovali. Bylo to pohraniční pásmo, které bylo hlídané. Tam už jste musel mít potvrzení. Co jiného mi zbývalo, když jsem viděl tu hrůzu,“ vzpomíná Miloslav Komínek, který se tenkrát mohl sotva hýbat, přesto se rozhodl znovu pokusit o přechod hranic. „V neděli čtvrtého dubna jsem se odhodlal, že z toho baráku uteču, protože jsem nechtěl, aby za mě nesli odpovědnost. Jenomže tenkrát byla bohužel plískanice, sníh s deštěm. Byl jsem už pár metrů od hranice, ale pořád jsem padal. Přecenil jsem svoje síly, dostal jsem veliké bolesti, vlezl jsem do jednoho baráku a říkal jsem: ,Ať se děje vůle Páně, ať je cokoliv se mnou, hlavně že jsem trochu v teple.‘ Plazil jsem se možná čtyři, pět hodin, co normální člověk by udělal třeba za půl hodiny.“ Nakonec byl vyčerpaný a unavený k smrti zadržen a odveden pohraniční hlídkou. „Tam mě zatkli a potom mě odvezli na stanici pohraničního úseku. V té kanceláři, tam mě dotloukli, tam mě dobili.“

Miloslav Komínek

Miloslav Komínek

Narodil se v roce 1926 ve Frýdku-Místku. Vyučil se strojním zámečníkem a kinooperatérem (promítačem filmů). V době nacistické okupace se zapojil do podzemní činnosti, v níž již byla angažována řada jeho příbuzných. Pomáhal hlavně s výrobou výbušnin. Odmala se zajímal o politiku, ihned po válce se začal politicky angažovat v Československé straně lidové. Po válce také absolvoval výcvik letce a parašutisty a stal se leteckým akrobatem. V letech 1945–1948 reprezentoval Československo na řadě leteckých dnů po celém světě. V březnu 1948 se pokusil odejít za hranice, ale byl chycen a krátce vězněn. Po propuštění v létě 1948 se stal členem odbojové skupiny Portáš-Jánošík, která operovala v Moravskoslezských Beskydech. Skupina byla brzy prozrazena, její členové byli zatčeni a odsouzeni k vysokým trestům. Milo Komínek a jeho pět kamarádů, všichni ve věku mezi sedmnácti a jedenadvaceti lety, byli dohromady odsouzeni k padesáti třem letům odnětí svobody. Pan Komínek byl vězněn na Borech, na Jáchymovsku, v Leopoldově a ve Valdicích. Propuštěn byl v roce 1965. V roce 1968 emigroval přes Rakousko a Švýcarsko do Kanady. V Torontu vydával noviny, časopisy a knihy. V této činnosti pokračoval po návratu do vlasti. Miloslav „Milo“ Komínek zemřel v květnu 2010 ve věku nedožitých čtyřiaosmdesáti let.

Tři Sekery

Dostupné v: English | Česky

První písemná zmínka o obci Tři Sekery (německy Königewarten Dreihacken) pochází z roku 1529. Od sedmnáctého století se v jejím okolí těžila ruda. Na konci války několik domů z obce zničilo americké dělostřelectvo. Po odsunu původního německého obyvatelstva v roce 1946 byla obec ze dvou třetin dosídlena. V šedesátých letech bylo zbouráno několik neobydlených domů. Místo zadržení M. Komínka nedaleko obce je označeno přibližně dle vyprávění.

Tři Sekery

Na tomto místě

S prostřeleným břichem

S prostřeleným břichem

Miloslav Komínek
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.