Modrý sloup, hraniční přechod
místo ilegálních přechodů hranice · Böhmer Weg, Nationalpark Bayerischer Wald, 94078 Neuschönau, Německo
  • Příběh
  • Místo

K perníkové chaloupce

Dostupné v: English | Česky

Počátkem léta roku 1949 Anna Šrotýřová s dvěma malými dcerami ilegálně překročila hranice komunistického Československa někde v oblasti bývalého hraničního přechodu Modrý sloup. Půl roku předtím utekl do Bavorska její manžel a Anna Šrotýřová měla být v červenci 1949 jako nespolehlivá osoba s celou rodinou vystěhována z hraničního pásma. Nezoufala si, této situace naopak využila a pod kouřovou clonou důmyslného opatření v podobě odhlášení od zásobování a předstíraného stěhování do Prahy se v poslední školní den s oběma dcerami svátečně ustrojily a šly do školy na výstavku spojenou se zakončením školního roku. Odtud už ovšem nezamířily k domovu, ale k hranicím. „Pak jako že půjdeme na houby. Vzala jsem pohádkovou knížku, panenku do tašky a děvčatům jsem vzala střevíčky na přezutí, protože měly gumovky, a šly jsme do lesa na houby. K hranici je to možná tak deset kilometrů. Ten pán, který nás měl doprovázet, nešel. Děvčata už se chtěla vrátit. Že žádné houby nejsou a že je nehledám. Tak jsem jim napovídala, že tam budeme mít pěknou perníkovou chaloupku. Nakonec jsem je tam přeci jen unavené dotáhla. Přišly jsme na takový pás a já říkám: ,Tak, děti, a jdeme do Německa.‘ A holky začaly: ,My nechceme do Německa, my chceme k babičce!‘ Tak jsem vzala každou za ruku a utíkaly jsme přes ten hraniční pruh. S manželem jsem měla předem domluveno, že na nás bude čekat na hranicích. Dcery jsem posadila na takový velký vyvrácený strom a říkám: ,Počkejte tady, já se podívám, kde je tatínek.‘ Ony pořád brečely. Mezi stromy jsem ho už ale uviděla přicházet. No a když přišel táta, tak už bylo po pláči a bylo dobře. Měl tam s sebou džíp. Přivezli ho američtí vojáci. Tak nás naložili do auta, zakryli plachtou, aby nás nikdo neviděl, a přes Finsterau nás vezli do Zwieselu,“ vzpomíná na úspěšný přechod hranic Anna Šrotýřová.

Anna Šrotýřová

Anna Šrotýřová

Anna Šrotýřová se narodila v roce 1920 v šumavském Zdíkově. Její otec, veterán od Piavy, brzy po návratu z války onemocněl a zemřel. Rodině zanechal malý venkovský hostinec s trafikou. Ve Zdíkově prožila Anna 2. světovou válku a seznámila se s budoucím manželem Janem Šrotýřem. Po válce se odstěhovali na Kvildu, kde manžel působil jako příslušník finanční stráže. Po komunistickém puči v únoru 1948 spolu se svými kolegy pomáhal lidem ohroženým komunistickým režimem s útěkem na Západ. Těsně před svým zatčením 14. prosince 1948 utekl do Německa i on sám. Za půl roku ho následovala i žena se dvěma dcerami. Zbytek roku 1949 a rok 1950 strávili v táboře pro uprchlíky z komunistických zemí v bavorském Murnau, poté putovali lodí do USA. Život prožili v Chicagu a nedalekém Berwynu, paní Šrotýřová se do Zdíkova vrátila až po manželově smrti.

Modrý sloup, hraniční přechod

Dostupné v: English | Česky

Bývalý hraniční přechod Modrý sloup (německy Blaue Säulen) uprostřed šumavských lesů byl hojně používán od čtrnáctého století až do roku 1706, kdy kvůli zákazu dovozu bavorské soli do Čech začal význam přechodu upadat. Přesto fungoval až do konce druhé světové války. Po vzniku železné opony byl uzavřen, ale v jeho okolí stále docházelo k ilegálním přechodům hranice do Bavorska. V letních sezonách 2009 až 2011 byl zkušebně otevřen, ale v rámci ochrany přírody byla potom přístupová cesta opět uzavřena.

Modrý sloup, hraniční přechod

Na tomto místě

K perníkové chaloupce

K perníkové chaloupce

Anna Šrotýřová
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.