Devín, Devínsky hrad
Slovanské nábrežie 1093/48, 841 10 Devín, Slovenská republika
  • Příběh
  • Místo

Rakúsko nemaľovať!

Dostupné v: English | Slovensky

Jozef Chrena je maliarom – krajinárom. Hoci od malička vyrastal v obci Moravský Svätý Ján, ktorá leží v blízkosti hraničnej rieky Morava, z dôvodu existencie tzv. zakázaného pásma sa k rieke nemohol ani len priblížiť, nie to ju ešte zachytiť na maľbe. Keďže nemohol maľovať Moravu v okolí rodnej obce, rozhodol sa namaľovať aspoň panorámu krajiny na sútoku Moravy a Dunaja z Devínskeho hradu. Krátko po tom, ako rozložil svoj maliarsky stojan na vrchole hradného brala, prišiel za ním vojak Pohraničnej stráže. Ten ho upozornil, že maliarsky stojan musí otočiť tak, aby nemohol na maľbe zachytiť pohľad na územie Rakúska. „Začal som maľovať len slovenskú stranu, ale keď odišiel, tak som samozrejme maľoval aj tú rakúsku. Takéto nezmyselné príkazy mali.“ Drobná a dnes už našťastie úsmevná príhoda ilustruje s akou chorobnou žiarlivosťou totalitný režim strážil svoju Železnú oponu, za ktorú bolo zakázané čo i len hľadieť.

Jozef Chrena

Jozef Chrena

Jozef Chrena sa narodil v marci 1948 v Moravskom Svätom Jáne. Už od detstva pociťoval umelecké nadanie, pričom najviac sa zaujímal o maľbu. Počas revolučných novembrových dní 1989 bol jedným z organizátorov rôznych občianskych manifestácií v rodnej obci, a to aj napriek anonymným hrozbám o jeho fyzickej likvidácii. Spolu s priateľmi zorganizovali v decembri 1989 aj Pochod slobody k rieke Morave, ktorého sa na slovenskej strane zúčastnilo približne 15.000 ľudí. Pochod bol priateľským stretnutím obyvateľov dvoch prihraničných regiónov (okolia Moravského Svätého Jána a rakúskej obce Hohenau an der March), ktorí boli viac ako štyridsať rokov násilne oddelení železnou oponou. Neskôr sa Jozef Chrena angažoval pri snahe o opätovnú výstavbu mosta medzi Moravským Svätým Jánom a obcou Hohenau an der March. Dnes je uznávaným maliarom – krajinárom.

Devín, Devínsky hrad

Dostupné v: English | Slovensky

Nad sútokom riek Dunaj a Morava sa na hradnom kopci týčia zrúcaniny pôvodne gotického Devínskeho hradu. Masívne bralo je dominantou širokého okolia a z jeho vrcholu je výborný výhľad. Miesto leží v tesnej blízkosti štátnej hranice s Rakúskom a v období komunistickej totality viedli priamo pod hradom drôtené zátarasy Železnej opony. Z tohto dôvodu bol aj akýkoľvek pohyb osôb na vrchole hradného kopca pozorne sledovaný príslušníkmi Pohraničnej stráže.

Devín, Devínsky hrad

Na tomto místě

Most ponad železnú oponu

Most ponad železnú oponu

Ladislav Snopko
Rakúsko nemaľovať!

Rakúsko nemaľovať!

Jozef Chrena
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.