Krásná (Schönbach bei Asch), vodárna čp. 320
státní hranice · Krásná 320, 352 01 Krásná, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Útěk vodárenského

Dostupné v: English | Česky

Dne 29. srpna 1978 přijeli Václav Duchek a Stanislav Cabal plnit služební úkoly do krásenské vodárny čp. 320. Oba byli na seznamu těch, kteří mohou pracovat za drátěným zátarasem bez dozoru Pohraniční stráže. Hlídka je proto bez váhání pustila k budově vodárny i se služebním vozem. Václav Duchek však plánoval útěk. Podle protokolu přijeli oba muži kolem 9. hodiny ráno k budově vodárny, kde na ně již čekal její stálý pracovník Zíma. „Ing. Duchek se na chodbě vodárny dotazoval na možnost použití WC a bylo mu soudruhem Zímou sděleno, že záchod v budově je nepoužitelný a že si musí zajít na WC do blízkého lesa. Soudruh Zíma mezitím odešel za soudruhem Cabalem a Ing. Duchek odešel před budovu. Když se asi po 15 minutách nevracel, šel Cabal do vozidla a klaksonem dával znamení pro Ing. Duchka.“ Toto znamení asi po pěti minutách zopakoval, když si všiml, že na palubní desce služebního vozu se nacházejí dva dopisy. Jeden byl určen Veřejné bezpečnosti a druhý spolupracovníkům. Ten druhý začínal následovně: „Vážení spolupracovníci, kamarádi, až budete číst tento dopis, nebudu již mezi vámi, ale o nějaký ten kilometr dál...“ Václav Duchek úspěšně přešel hranici do západního Německa a již 3. září 1978 poslal známé do Československa pohlednici ze Stuttgartu. Podle dopisu Veřejné bezpečnosti nebyl jeho útěk politicky motivovaný.

Krásná (Schönbach bei Asch), vodárna čp. 320

Dostupné v: English | Česky

Z této vodárny byla dodávána voda do města Aš. Budova se tehdy nacházela v zakázaném pásmu za drátěným zátarasem. Těsně u budovy stojí hraniční mezník č. 17. Pro ostrahu státních hranic bylo důležité, aby byla obsluha vodárny prověřená a spolehlivá.

Krásná (Schönbach bei Asch), vodárna čp. 320

Na tomto místě

Útěk vodárenského

Útěk vodárenského

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.