Dyjákovičky
jihomoravská obec u rakouských hranic · Dyjákovičky, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Tři dny jsme v kopřivách čekali na bouřku

Dostupné v: English | Česky

Robert Ospald a Zdenek Pohl se během útěku do Rakouska dostali podél sloupů vysokého napětí až do blízkosti obce Dyjákovičky. „Tam bylo pole řepy a uprostřed něj obrovský sloup napětí, kde jsme se schovali. Asi nás viděli, protože jakmile jsme se schovali, ještě jsme se ani neuložili ke spánku a dvakrát přeletělo takový letadýlko.“ Muži zalehli do křoví a snažili se maskovat vším, co měli po ruce. "Měl jsem maskovací celtu, pod tu jsme se schovali. Bylo to tam hrozně zarostlý - kopřivy, šípky. Přečkali jsme a nevěděli, že je po nás vyhlášený pátrání. To pak odvolali, když nic nenašli. Na hranici byl, samozřejmě, o to tvrdší zátah." Z tohoto úkrytu se pak muži přesunuli ještě o něco dál, ke sloupu, který byl asi sto metrů od železné opony. "A těch sedmdesát metrů od hranic, tam jsme zůstali a trčeli jsme tam tři dny, dokud nepřišla bouřka. Protože bez bouřky by to bylo naprosto nemožné. Tam byli psi, vše bylo absolutně hlídaný."

Robert Ospald

Robert Ospald

Robert Ospald se narodil 2. července 1951 v Libině, jeho otec byl sudetský Němec, matka Češka. Ve třech letech byl Ospald předán do péče náhradním rodičům, v šesti letech se vrátil k matce, která jej poté vychovávala sama. Po základní škole chodil krátce na učiliště, poté odtamtud odešel, odcizil úspory svému dědečkovi a posléze byl za tuto krádež odsouzen. Ve věznici pro mladistvé v Bratislavě strávil devět měsíců, propuštěn byl předčasně díky amnestii. Později byl ve vězení ještě dvakrát – vždy za drobné krádeže. V roce 1985 podnikl první pokus opustit komunistické Československo, přes maďarské hranice se mu to nepodařilo. Následovalo několik pokusů o útěk přes dráty vysokého napětí, 19. července 1986 přišel pokus poslední a úspěšný. Se Zdeňkem Pohlem tehdy překročil hranici do Rakouska. Dnes žije ve Vídni a píše svou druhou knihu o útěku.

Dyjákovičky

Dostupné v: English | Česky

Starobylá obec v okrese Znojmo ležela přímo za železnou oponou, část obyvatel jezdila obdělávat pole, která se nacházela až za ostnatými dráty. V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která provádí návštěvníka historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Minimuzeum vybudovali nadšenci pro vojenskou historii z Brna sdružení v Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice.

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.