Dyjákovičky
jihomoravská obec u rakouských hranic · Dyjákovičky, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Plížil se pro vodu za zády pohraničníků

Dostupné v: English | Česky

Na útěku do Rakouska Robert Ospald a jeho parťák Zdenek Pohl bivakovali tři dny v polích u hranice. V zarostlém terénu se oba uprchlíci ukryli pod celtou, kde přečkali nejprve jednu noc a pak ještě další tři dny, kdy čekali na vhodné podmínky k útěku. Konzervy docházely, voda také. Potok byl rozbahněný, voda se z něj brát nedala. „Tak sranda to nebyla, všechno nám docházelo. Nějakých pár konzerv a trochu limonád velice rychle zmizelo a pak jsme museli pro vodu. Zdeňkovi ruply nervy, řekl, že bude radši bez vody, tak jsem pro ni chodil sám. Tam, kde cestička kříží vysoké napětí.“ Z každé výpravy pro vodu se kvůli všudypřítomným hlídkám stalo dobrodružství. „Já jsem vždycky chodil tak, že jsem ležel při zemi, rozhlídl jsem se, jak je otočenej ten voják. A vždycky, když jsem viděl, že je otočený zády, tak jsem přeběhl. Tady je alej stromů, vedle ní byly skruže a tam bylo zavlažování – z toho jsem bral vodu. Bylo to o držku, protože tady byla ničím nechráněná louka a na ní jedna bouda pohraničníků. Takže jsme taky musel koukat, až se otočili jiným směrem. To jsem si nabral vodu a rychle zmizel.“

Robert Ospald

Robert Ospald

Robert Ospald se narodil 2. července 1951 v Libině, jeho otec byl sudetský Němec, matka Češka. Ve třech letech byl Ospald předán do péče náhradním rodičům, v šesti letech se vrátil k matce, která jej poté vychovávala sama. Po základní škole chodil krátce na učiliště, poté odtamtud odešel, odcizil úspory svému dědečkovi a posléze byl za tuto krádež odsouzen. Ve věznici pro mladistvé v Bratislavě strávil devět měsíců, propuštěn byl předčasně díky amnestii. Později byl ve vězení ještě dvakrát – vždy za drobné krádeže. V roce 1985 podnikl první pokus opustit komunistické Československo, přes maďarské hranice se mu to nepodařilo. Následovalo několik pokusů o útěk přes dráty vysokého napětí, 19. července 1986 přišel pokus poslední a úspěšný. Se Zdeňkem Pohlem tehdy překročil hranici do Rakouska. Dnes žije ve Vídni a píše svou druhou knihu o útěku.

Dyjákovičky

Dostupné v: English | Česky

Starobylá obec v okrese Znojmo ležela přímo za železnou oponou, část obyvatel jezdila obdělávat pole, která se nacházela až za ostnatými dráty. V budově obecního úřadu je umístěna malá expozice, která provádí návštěvníka historií budování pohraničních pevností (řopíků) na jihu Moravy. Minimuzeum vybudovali nadšenci pro vojenskou historii z Brna sdružení v Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice.

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.