Hraniční kámen VIII/48
Hraniční kámen nedaleko obcí Hatě a Kleinhaugsdorf · Kleinhaugsdorf 30, 2054, Rakousko
  • Příběh
  • Místo

Přes hranice po drátech vysokého napětí

Dostupné v: English | Česky

Bylo kolem půlnoci z 18. na 19. července 1986, když začal Robert Ospald šplhat na šedesát metrů vysoký sloup nesoucí dráty pod napětím 380 tisíc voltů. Ospald a jeho parťák Zdenek Pohl se rozhodli odejít z komunistického Československa právě přes vysoké napětí, neboť sloupy nebyly zadrátovány jako cesty na zemi. Pršelo, byla bouřka. „V takový situaci není zima. Ten adrenalin, jak tomu dneska říkaj, je poměrně vysoko. Zavěsil jsem vozík na horolezecký lano, pak jsem ho pustil od sebe na konstrukci a povolil asi metr.“ Vozík začal vydávat hlasité zvuky, což Ospalda vyděsilo. „Říkal jsem si, co to bylo: vždyť nás to prozradí. Takový křápání, jako když se lámou malý větvičky. Tak jsem vozík přitáhl, znova pustil ještě jednou a díval se na to. A přestože vnitřní kolečko mělo poměrně malej průměr, tak z něho přeskakovaly na lano pět deset centimetrů dlouhý jiskry.“ Mezitím za Ospaldem dolezl jeho parťák Zdenek, jemuž říkal Frenky. „A on už se těšil, že řeknu, že nejdem. Já jsem říkal: ,Jdem. Tady máme šanci, doma chcípnem v tom komunismu, co má trvat se Sovětským svazem na věčné časy. To nevydržím. Tolik času nemám.‘ Tak se šlo dál.“

Robert Ospald

Robert Ospald

Robert Ospald se narodil 2. července 1951 v Libině, jeho otec byl sudetský Němec, matka Češka. Ve třech letech byl Ospald předán do péče náhradním rodičům, v šesti letech se vrátil k matce, která jej poté vychovávala sama. Po základní škole chodil krátce na učiliště, poté odtamtud odešel, odcizil úspory svému dědečkovi a posléze byl za tuto krádež odsouzen. Ve věznici pro mladistvé v Bratislavě strávil devět měsíců, propuštěn byl předčasně díky amnestii. Později byl ve vězení ještě dvakrát – vždy za drobné krádeže. V roce 1985 podnikl první pokus opustit komunistické Československo, přes maďarské hranice se mu to nepodařilo. Následovalo několik pokusů o útěk přes dráty vysokého napětí, 19. července 1986 přišel pokus poslední a úspěšný. Se Zdeňkem Pohlem tehdy překročil hranici do Rakouska. Dnes žije ve Vídni a píše svou druhou knihu o útěku.

Hraniční kámen VIII/48

Dostupné v: English | Česky

V místě, kde dnes dráty vysokého napětí protínají hranici mezi Českou republikou a Rakouskem, utekli v roce 1986 z komunistického Československa dva muži. Odešli právě po vysokém napětí.

Hraniční kámen VIII/48

Na tomto místě

Přes hranice po drátech vysokého napětí

Přes hranice po drátech vysokého napětí

Robert Ospald
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.