Nový Žďár - Neuenbrand, státní hranice
elektrické zařízení k ochraně státních hranic · Mühlbach 25, 95100 Selb, Německo
  • Příběh
  • Místo

Smrt dezertéra z Aše

Dostupné v: English | Česky

Günther Vadas se narodil 1. 9. 1938 v Aši. Znal velmi dobře okolní terén a podle údajů Pohraniční stráže se již dvakrát pokusil o přechod hranice. V době své vojenské služby se dopouštěl častých přestupků a měl za ně nastoupit nepodmíněný trest devíti měsíců odnětí svobody. Tento fakt jej zřejmě přiměl k tomu, aby se opět pokusil dostat z Československa na Západ. Dne 6. dubna 1961 v 02:43 vyšel z železniční stanice Aš-město vyzbrojen upravenými kleštěmi na drát. K místu přechodu postupoval po silnici, později podél železniční trati. Krátce před čtvrtou hodinou ráno Vadas vstoupil do hraničního pásma. Jeho postup směrem ke státní hranici kryla mlha. Zjistil i pohyb pohraniční hlídky, proto zalehl. Po chvíli pokračoval plížením k drátěnému zátarasu. Několik metrů od něj se mu podařilo podlézt 5 sledů nástražných signalizačních drátů. Vnitřní kontrolní pás překonal plížením po špičkách bot a pěstích. Díky tomu za sebou nenechal příliš stop. První a druhou stěnu drátěného zátarasu pak prostříhal kleštěmi, jejichž rukojeti si pomocí gumových hadic a částí duše z kola upravil tak, aby ho neohrozil elektrický proud. Nebezpečí zásahu elektrickým proudem však v mimořádně vlhkém počasí podcenil. Při prolézání mezi nabitými dráty byl zasažen a na jeden z nich navíc upadl. V 5 hodin ráno zjistil dozorčí nedaleké roty zkrat na středním úseku elektrického drátěného zátarasu. Myslel si však, že jde o zkrat způsobený vlhkem, a opět zapnul proud. Po patnácti minutách zařízení hlásilo opět zkrat. Byl vyhlášen poplach a v 5 hodin a 35 minut nalezla vyslaná hlídka tělo zabitého Günthera Vadase v drátěném zátarasu.

Nový Žďár - Neuenbrand, státní hranice

Dostupné v: English | Česky

Elektrickým proudem byly na státní hranici zabity desítky lidí – narušitelů, ale i pohraničníků. Ženijně-technické zabezpečení hranice nedaleko Nového Žďáru ve druhé polovině padesátých let 20. století tvořily tři ploty (tzv. stěny). Krajní měly zpomalit průchod narušitelů a omezit přístup zvěře ke střednímu plotu, který byl pod elektrickým proudem. Napětí se do drátů dodávalo z nedalekého rotního transformátoru. Při narušení elektrického vodiče (například při přestřižení) došlo ke zkratu a následnému výpadku proudu. To byl i signál pro poplachovou hlídku, která se okamžitě vydala k podezřelému místu. Toto zařízení bylo s ohledem na vysokou finanční náročnost, ale i kritiku některých evropských států zrušeno na základě rozhodnutí ÚV KSČ z 26. prosince 1965.

Nový Žďár - Neuenbrand, státní hranice

Na tomto místě

Smrt dezertéra z Aše

Smrt dezertéra z Aše

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.