Úvaly
hraniční obec, dnes součást Valtic · Steinebrunn 139, 2165 Steinebrunn, Rakousko
  • Příběh
  • Místo

Mladá žena obětí nášlapné miny

Dostupné v: English | Česky

V katastru obce Úvaly u Mikulova zemřela třiadvacetiletá Olga Fictumová (* 16. 10. 1930, † 3. 6. 1953) při pokusu o přechod státní hranice do Rakouska poté, co krátce po půlnoci 3. 6. 1953 šlápla na jednu z protipěchotních min instalovaných pod hraniční zátaras. Tento brutální způsob ochrany státních hranic byl přechodně používán pouze v padesátých letech, stál život i řadu pohraničníků, a proto byl časem odstraněn. Dělnice Fictumová, rozená Pokrupová, pocházela od Českého Brodu. Společně se svým druhým manželem, Miloslavem Fictumem, který měl opakované problémy se zákonem, se odstěhovala do Mariánských Lázní. Kvůli odsouzení Fictuma za krádež se manželé rozhodli Československo opustit. Poté, co nedokázali překročit hranici u Bratislavy, rozhodli se přejít ji na Mikulovsku. Na přechod hranice nebyli adekvátně vybaveni, pravděpodobně nepočítali s třístěnným drátěným zátarasem a ani s jeho ženijně-technickými prvky. Při pokusu hranici překonat šlápla Fictumová na minu. Výbuch přivolal hraniční hlídku, která našla u zátarasu těžce zraněnou ženu, jejího lehce poraněného manžela, roztroušené cáry dámského šatstva i obuvi. Navzdory péči lékařů Fictumová do několika hodin svým zraněním podlehla a byla pohřbena do utajeného hrobu ve Valticích, zatímco její manžel byl odsouzen na čtyři a půl roku odnětí svobody. Případ byl zadokumentován Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, za následky nehumánního zavedení min do blízkosti státních hranic nebyl nikdo odsouzen. Zdroj obrázku: Archiv bezpečnostních složek, fond 2341.

Úvaly

Dostupné v: English | Česky

Úvaly (německy Garschöntal) jsou od roku 1964 městskou částí Valtic na Břeclavsku, od nichž jsou vzdáleny čtyři kilometry směrem na západ. Dříve samostatná obec, historicky součást Dolního Rakouska, byla spolu s Valticemi přes nesouhlas obyvatelstva připojena k ČSR roku 1920. Okolo sedmi stovek původních obyvatel Úval bylo po roce 1945 odsunuto většinou do Rakouska, obec byla dosídlena pouze částečně a vzhledem k poloze uvnitř hraničního pásma se uvažovalo o její likvidaci. Obec byla známa rozsáhlými vinnými sklepy, většina z nich byla ale po roce 1968 zasypána, aby se zamezilo útěkům do Rakouska. Rota Pohraniční stráže Valtice-Rajsna byla součástí břeclavského praporu 4. brigády se sídlem ve Znojmě.

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.