Libá, Dubina (Eichelberg)
státní hranice, minové pole · Hammermühle 2, 95691 Hohenberg an der Eger, Německo
  • Příběh
  • Místo

Miny zabíjely i pohraničníky

Dostupné v: English | Česky

Psal se rok 1953. V Československu panoval po krátké revoltě zapříčiněné měnovou reformou klid a pořádek. Dne 17. června 1953 ovšem vypuklo mohutné povstání proti komunistické vládě ve východním Německu. Tentýž den prováděla ženijní skupina československých pohraničníků dočasné odminování minového pole nedaleko Dubiny. Jeho příčinou bylo zamýšlené sekání trávy, které mělo zpřehlednit zaminovaný úsek hranice. V 10 hodin se v zakázaném pásmu ozvala exploze. Ženisté se rozběhli k místu výbuchu. V kaluži krve zde našli ležet svobodníka Jaroslava Peřinu. Jeho poslední slova náležela nadřízenému Josefu Hronovi, který se ho ptal na příčinu exploze: „Soudruhu rotný, já nevím, rychle...“ Peřinu urychleně odvezli na operační sál chebské nemocnice. Primář již mohl pouze konstatovat smrt, která nastala při převozu. Svobodníka Peřinu považovali nadřízení za zkušeného a odpovědného vojáka. Na základě výpovědi svědků však došli k názoru, že si zranění zavinil vlastní neopatrností. K vyšroubování rozněcovače totiž použil kleště, což bylo zakázáno.

Libá, Dubina (Eichelberg)

Dostupné v: English | Česky

Na mnoha místech, kde se předpokládala „zvýšená činnost narušitelů“, doplňovala drátěné zátarasy minová pole. V okolí Dubiny se nacházely protipěchotní minové pásy s nástražným drátem. K odpálení rozbušky bylo nutné vyvinout tah 4 kg. Ve druhé polovině padesátých let začaly být miny ze státní hranice odstraňovány. Ukázalo se, že jsou značně nespolehlivé – vyžádaly si řadu obětí na životech, především mezi pohraničníky.

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.