Philippsreut
město na německé straně Šumavy · Philippsreut, Německo
  • Příběh
  • Místo

Ve svobodné zemi

Dostupné v: English | Česky

Harry Pollak bojoval proti nacistickému Německu pět let a nyní se pro něj stalo Německo záchranou. Jednalo se o paradoxní situaci v poválečném evropském uspořádání, ale Harry Pollak již vůči Němcům necítil nenávist. Do vysněné Anglie mu však stále chyběl pořádný kus cesty, spojený nakonec s různými potížemi. První zastávkou Harryho a jeho ženy po překročení československo-německé hranice se stalo městečko Philippsreut: „Přišli jsme k sedlákovi. Dole byly krávy a v prvním poschodí bydlela rodina se stovkou dětí. Bylo asi pět hodin ráno, oni už vstávali, tak nám dali něco napít. Bylo to hnusné, ale vypili jsme to. Pak jsem tam Jarmilu nechal a šel jsem asi kilometr na hranice se strážnicí. Zazvonil jsem, nějaký člověk otevřel okno v prvním poschodí a říkal: ,Co chcete?‘ – ,My jsme uprchlíci, vy nás můžete přijmout a vyřídit.‘“ Městečko Philippsreut je pouze přibližné místo, které však sám Harry Pollak identifikoval.

Harry Pollak

Harry Pollak

Ing. Harry Pollak, Ph.D., se narodil 24. 2. 1923 ve Dvoře Semtín u Votic rodičům židovského původu. Vystudoval obecnou školu a poté přešel na gymnázium. V Praze a poté v Litoměřicích dokončil čtyřletý cyklus a na kvintu (5. ročník) přešel do francouzského Nimes. Zde maturoval a v roce 1940 vstoupil do 1. československé divize ve Francii, účastnil se obrany Francie a poté se přes Gibraltar dostal do Anglie a posléze do Dunkerque, kde působil v 1. československé samostatné obrněné brigádě. O své válečné anabázi však nerad hovoří – prvním důvodem je neúcta v armádě a druhým špatná organizace armády. Po ukončení války se opět dostal do Československa a studoval techniku na Karlově náměstí v Praze, ovšem nástup komunistické moci pro něj znamenal vyloučení z vysoké školy. Rozhodl se proto odejít z Československa. V roce 1949 utekl se svou manželkou přes Šumavu do západního Německa a byl umístěn do Valka-Lageru u Norimberka. Jeho přáním bylo dostat se do Anglie, ovšem před samotným příjezdem na ostrovní stát museli Pollakovi zdolat obrovské množství administrativních překážek. V únoru 1950 se konečně ocitl v Anglii, získal zaměstnání jako kreslič v kanceláři a poté se stal vedoucím v továrně na klimatizátory. Následoval rychlý kariérní vzestup. Byl přijat do firmy Mead Carney, kde se naučil tzv. analýzu hodnot. Z Mead Carney přešel Pollak do Dunlopu a poté se stal ředitelem londýnské banky zabývající se ozdravováním velkých společností. V té době již byl na analýzu hodnoty expertem s nedocenitelnými zkušenostmi a stal se čestným občanem Londýna. Poté se osamostatnil a tuto metodu využíval jako samostatný podnikatel. Mezi firmami, které zachránil, jsou například firmy Krupp, Eisenwerke, IBM, Aston Martin. V roce 2000 odešel do důchodu a v roce 2003 získal doktorát na Vysoké škole ekonomické v Praze, kam jezdí přednášet. V současnosti žije ve Švýcarsku, ale plánuje, že se natrvalo přestěhuje do České republiky.

Philippsreut

Dostupné v: English | Česky

Jedno z prvních míst na bavorské straně poblíž česko-německých hranic je městečko Philippsreut, ležící v okrese Freyung-Grafenau. Dnes má pouhých 685 obyvatel. I přes svou nepatrnou velikost zasáhlo do života mnoha emigrantů z Československa po roce 1948.

Philippsreut

Na tomto místě

Ve svobodné zemi

Ve svobodné zemi

Harry Pollak
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.