Želešice
Želešice, Česká republika
  • Příběh
  • Místo

Skrývání partyzánů

Dostupné v: English | Česky

Miroslav Procházka se po svém neúspěšném pokusu o útěk na Západ aktivně zapojil do odbojové činnosti. Zprvu vše klapalo. Na přelomu čtyřicátých a padesátých let v rodinném domě v Želešicích ukrýval bývalého anglického pilota Salajku, nyní agenta západních služeb organizujícího odbojové aktivity v okolí. Společně přestáli kontrolu stavení četníkem. „Vy tady máte někoho na bytě?“ zeptal se. Miroslavův otec naštěstí pohotově zareagoval, že zde jen byl jeho kamarád na dovolené. Četník se s touto odpovědí spokojil. Situaci až později zkomplikovali tři mladíci, kteří v okolí Želešic začali „partyzánčit“ na vlastní pěst. V lesích postřelili hajného a ještě tu noc se vydali k Miroslavovi a požádali ho o úkryt. Ten jim vyhověl. Chlapce si asi po týdnu odvedl jiný agent. Za několik dní ale Miroslav dostal vysílačkou varování. „Přišla zpráva, abych okamžitě opustil domov a skryl se do bezpečného úkrytu.“ Tři mladíky, které ještě před několika dny ukrýval, totiž chytili Rusové při pokusu o překročení československo-rakouské hranice. Miroslav již nebyl doma v bezpečí, a tak se rozhodl pro útěk do Vídně.

Miroslav Procházka

Miroslav Procházka

Miroslav Procházka se narodil 28. listopadu 1928 ve Veverské Bítýšce. Dětství prožil na tamním statku. Po vychození měšťanky začal pracovat v obchodě, tam ale dlouhou dobu nevydržel a pokračoval ve studiu na obchodního příručího v Brně. Únorový převrat v roce 1948 ho zastihl ve druhém ročníku. Protože byl přesvědčen o nepřijatelnosti komunismu, ještě v březnu se pokusil o útěk do Rakouska. Nedaleko Vídně však byl společně se dvěma kamarády zatčen a vyhoštěn zpět do Československa, kde ho před jistým trestem zachránila amnestie prezidenta Klementa Gottwalda. Ani po této zkušenosti se Miroslav svého snu o svobodě nevzdal. Zapojil se do odbojové činnosti a svému známému Jaroslavu Salajkovi, agentovi britské zpravodajské služby, pomohl ukrýt zahraničního pilota. Jejich spolupráce pokračovala až do zatčení několika odbojářů. Kvůli možnému prozrazení Miroslav nakonec opustil Československo. Po půlročním výcviku se vrátil jako agent-chodec do vlasti. S kolegou Jaroslavem Slámou sbírali informace o odboji i komunistických aktivitách. Když se jim po sedmi měsících činnosti podařilo znovu překročit hranici na Západ, Miroslav se rozhodl, že už nebude dále riskovat a emigroval do Brazílie. V zemi s odlišnou kulturou a bez finančních prostředků se mu žilo velmi těžce. V roce 1960 se mu podařilo získat kanadské vízum. V Kanadě pamětník žil až do roku 1999, kdy se po smrti manželky rozhodl pro návrat domů. Nyní žije se svou druhou ženou v Želešicích u Brna.

Želešice

Dostupné v: English | Česky

Želešice jsou malá vesnice nedaleko Brna, ve vinařské oblasti jižní Moravy. Původní německé obyvatelstvo bylo po druhé světové válce vystěhováno a obec byla následně dosídlena Čechy a Moravany.

Želešice

Na tomto místě

Skrývání partyzánů

Skrývání partyzánů

Miroslav Procházka
Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.