železniční hraniční přechod · Selbská 2736, 352 01 Aš, Česká republika
  • Príbeh
  • Miesto

Vlak svobody

Dostupné v: English | Česky

Jeden z nejznámějších hromadných útěků za železnou oponu se odehrál 11. září 1951. Toho dne projel vlak č. 3717 bez zastavení železniční stanicí Aš-hlavní nádraží a pokračoval směrem ke státní hranici. Zhruba kilometr za ní zastavil, neboť strojvůdce neznal poměry na německé trati a nechtěl riskovat. Do západního Německa se tak dostalo celkem 110 osob – organizátoři akce, studenti chebského gymnázia, lázeňští hosté, dělníci, ale také příslušníci SNB a StB. Zpět do Československa se jich vrátilo 77. Úspěšný útěk se proslavil po celém světě a jeho organizátoři se stali na čas mezinárodními hrdiny. Ve stejné době ale českoslovenští komunisté tvrdě zasáhli proti přátelům a příbuzným, kteří zůstali v republice. V reakci na zdařilý průlom železné opony úřady ještě zesílily ostrahu západní hranice státu. Komunistická propaganda strůjce útěku označovala za „americké gangstery“.

Dostupné v: English | Česky

Na česko-bavorském pomezí nedaleko Aše se 11. září 1951 odehrál jeden z nejproslulejších hromadných útěků z tábora socialismu do svobodného světa.

Aš

Na tomto mieste

Vlak svobody

Vlak svobody

Miesta Pamäti národa vo Vašom smartfóne
Stiahnite si zadarmo! Aplikácia Miesta Pamäti národa vzniká na základe spomienok pamätníkov na udalosti minulého storočia v rámci projektov Pamäť národa a Príbehy 20. storočia.