Česká Kubice, Spálený vrch
Vidová hláska systému PVOS · 190, Česká Kubice, Česká republika
  • Príbeh
  • Miesto

Sedem minút od slobody

Dostupné v: English | Slovensky

V roku 1987 sa Vladimír Príslupský rozhodol utiecť z Československa. Železnú oponu chcel prekročiť pomocou vzdušného klzáku – malého rogala s motorom z trabanta, aj napriek tomu, že s lietaním nemal takmer žiadne skúsenosti. 18. mája 1987 podvečer vzlietol neďaleko obce Mrákov a smeroval na juhozápad za zapadajúcim slnkom. Niekoľko minút po štarte letel okolo hlásky Spálený vrch, ktorá bola umiestnená neďaleko geografického vrcholu Spálený vrch. Vojaci tvoriaci posádku hlásky ho rýchlo spozorovali a jeden z nich išiel jeho pohyb okamžite ohlásiť. Príslupský správne predpokladal, že po jeho spozorovaní vyštartujú z vojenskej základne v Žatci stíhacie lietadlá, ktoré zabezpečovali vzdušnú obranu štátu. Do ich príletu mal podľa svojich výpočtov približne 7 minút času. Za 7 minút by mal sa svojom rogale preletieť štátnu hranicu s Nemeckou spolkovou republikou. Po približne siedmich minútach skutočne počul, ako vyššie nad ním preleteli stíhacie lietadlá, ktoré sa však otočili a leteli späť. Vďaka tomu si bol Príslupský istý, že už je na nemeckej strane. Po hodinovom lete sa mu nakoniec podarilo šťastne pristáť na lúke pri obci Unterlintach, neďaleko mestečka Roding. Keď s rogalom dosadol na zem, po pár metroch mu zhasol motor – došiel totiž benzín.

Vladimír Príslupský

Vladimír Príslupský

Blízko vrchu Spálený vrch bola v 80. rokoch umiestnená tzv. vidová hláska PVOŠ (Protivzdušná obrana štátu) s označením PH111 – Spálený vrch. Takéto hlásky boli od polovice 70. rokov vybudované pozdĺž štátnej hranice s vtedajšou Spolkovou republikou Nemecko a Rakúskom. Hlásky boli umiestnené najmä na odľahlých kopcovitých a zalesnených miestach, ktoré neboli dobre viditeľné rádiolokačnými prostriedkami (radarmi). Ich posádky zabezpečovali neustály zrakový prieskum vzdušného priestoru v pohraničí a úzko spolupracovali s jednotkami Pohraničnej stráže.

Česká Kubice, Spálený vrch

Dostupné v: English | Slovensky

Neďaleko geografického vrcholu Spálený vrch (približne 4 km východne od obce Česká Kubice) sa nachádza bývalá vidová hláska systému protivzdušnej obrany štátu z 80. rokov 20. storočia.

Česká Kubice, Spálený vrch

Na tomto mieste

Sedem minút od slobody

Sedem minút od slobody

Vladimír Príslupský
Miesta Pamäti národa vo Vašom smartfóne
Stiahnite si zadarmo! Aplikácia Miesta Pamäti národa vzniká na základe spomienok pamätníkov na udalosti minulého storočia v rámci projektov Pamäť národa a Príbehy 20. storočia.