Broumov u Tachova
Treppenstein 3, 95695 Mähring, Německo
  • Príbeh
  • Miesto

Východní Němec zastřelen půl druhého kilometru od hranice

Dostupné v: English | Česky

V blízkosti obce Broumov na Tachovsku, asi 1600 metrů od státní hranice, byl počátkem srpna roku 1977 pohraničníkem zastřelen při pokusu dostat se do západního Německa východoněmecký občan Gerhard Schmidt (* 5. 2. 1939, † 6. 8. 1977). Ačkoli vojín střílel až po opakované výzvě k zastavení, na kterou uprchlík nereagoval, jednalo se pravděpodobně o trestný čin, neboť vzhledem k vzdálenosti od hranice nebylo třeba sahat po krajním řešení. Schmidt, osmatřicetiletý stavební inženýr z města Stassfurt, chtěl překonat státní hranici u Broumova společně s manželkou a třemi dětmi. Zatímco rodina vyčkávala v úkrytu, Schmidt přestříhal vodiče první signální stěny hraničního zátarasu. Přitom ho zpozoroval vojín Pohraniční stráže Milan Polčík. Navzdory pohraničníkovým výstrahám ale celá rodina stěnu překonala a pokračovala směrem do vnitřního prostoru hraničního pásma. Polčík je pronásledoval, Schmidta postřelil a ostatní zadržel. I přes poskytnutou první pomoc a operaci Schmidt zranění podlehl. Jeho rodina byla předána orgánům NDR. Tehdejší vyšetřování Polčíkovu střelbu ospravedlnilo, neboť podle dobových dokumentů „jinou možnost k zamezení jejich útěku již neměl“. Za to, „že zbraň chtěl použít pouze proti muži a nechtěl střelbou ohrozit ženu a děti“, byl vojín odměněn dovolenou. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu dospěl k závěru, že byl spáchán trestný čin, neboť pro zadržení skupiny existovaly mírnější prostředky. Generální prokuratura Slovenské republiky však pokládala trestní stíhání slovenského občana Polčíka za promlčené. (Zdroj: projekt Dokumentace usmrcených na československých státních hranicích Ústavu pro studium totalitních režimů, zdroj fotografie: Vojenský ústřední archiv – Správní archiv Armády České republiky, Tr. spis 5 OPn 374/77 VOP Plzeň)

Broumov u Tachova

Dostupné v: English | Česky

Broumov na Tachovsku (německý název Prommenhof) leží čtyři kilometry od státních hranic v dnešní CHKO Český les. Obec náležela od 16. století do zemského obranného systému a byla obývána svobodnými strážci hranic. V 18. století proslula těžbou a zpracováváním mědi a železa, ale po druhé světové válce ji neblaze poznamenal odsun německého obyvatelstva a blízkost železné opony. Připomínkou dřívější slávy obce jsou dva barokní zámečky v jejím katastru a romantický zámeček Nový Haimhausen. Mezi místní památky se počítají i chráněné stromy ‒ smrky, jasan a dubová alej. V sedmdesátých letech 20. století náležela broumovská rota Pohraniční stráže pod 3. prapor 5. brigády se sídlem v Chebu.

Miesta Pamäti národa vo Vašom smartfóne
Stiahnite si zadarmo! Aplikácia Miesta Pamäti národa vzniká na základe spomienok pamätníkov na udalosti minulého storočia v rámci projektov Pamäť národa a Príbehy 20. storočia.