Info

Před pětadvaceti lety padla železná opona. Zbytky drátů postupně zmizely z krajiny, povědomí o tom, jaké to bylo žít v jejich blízkosti, však také postupně opouští naši paměť.

Železná opona však byla jedním z nejdůležitějších fenoménů evropských dějin ve dvacátém století.

Dlouhých padesát let přetínala starý kontinent na dvě poloviny. Roztrhala do té doby naprosto přirozené kontakty, které se jen velmi pomalu znovu obnovují. Tragicky poznamenala životy několika desítek tisíc lidí: ať už proto, že se rozhodli ji překonat, padlo na ně podezření, že k jejímu překonání někomu pomáhali, byli násilně vystěhováni ze svých domovů v pohraničí, anebo si prostě ve svých myslích zvykli, že železná opona představuje konec světa.

Organizace z České republiky, Německa, Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Rumunska v projektu Iron Curtain Stories hledaly zajímavé lidské příběhy, v nichž právě železná opona hraje ústřední roli. Všechny partnerské organizace pracovaly s výpověďmi pamětníků, ta část příběhů, kterou připravil Ústav pro studium totalitních režimů, byla zpracována na základě archivních materiálů. Přístupné jsou v internetovém archivu Paměť národa a také prostřednictvím mobilní aplikace Místa Paměti národa, která je dostupná pro Android a pro iOS.

Vydejte se na cestu podél bývalé železné opony. Povede vás evropská cyklotrasa Stezka železné opony, provede vás naše mobilní aplikace.

Paměť národa pro váš chytrý telefon
Stáhněte si zdarma! Aplikace Místa Paměti národa vzniká na základě vzpomínek pamětníků na události minulého století v rámci projektů Paměť národa a Příběhy 20. století.